Обраний президент Молдови Мая Санду планує зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським у перші тижні після своєї інавгурації.

Як пише “Європейська правда”, про це вона заявила на пресконференції 25 листопада. Політологи ж коментуючи цю інформацію зазначивши, що борт ще тільки готують для відправки, але для України це великий прорив.

“Ми почали відбудовувати відносини з Румунією та Україною… У перші тижні після інавгурації ми організуємо візит до Кишинева президента (Румунії) Клауса Йоганніса та зустріч з президентом Зеленським”, – повідомила Санду

Санду зазначила, що прагне провадити зовнішню політику, яка принесе громадянам “конкретні переваги”.

“Я хочу перетворити Молдову на європейську державу і мати дуже добрі відносини, з повагою і гідністю, з нашими міжнародними партнерами. Щодня я докладатиму зусиль для того, щоб Молдова мала гарні й прагматичні відносини, засновані на взаємній повазі, як із Заходом, так і зі Сходом”, – сказала вона.

За її словами, пріоритетом на перший час буде отримання допомоги для подолання наслідків епідемії коронавірусу. “Через проєкти співпраці між ЄС та Румунією я обговорюватиму постачання Молдові вакцини від коронавірусу якнайшвидше”, – зазначила Санду.

Також, Майя Санду вважає, що одного дня з’явиться геополітична можливість для возз’єднання Молдови, але для цього з невизнаної республіки мають піти російські війська. Про це Санду заявила в інтерв’ю Європейській правді.

«Придністров’я – це регіон, який відколовся, куди представники конституційної влади Молдови не можуть навіть потрапити. І – так, Придністров’я підтримується Росією. В тому числі – і через постачання газу безкоштовно, і багатьма іншими шляхами», – зазначила обраний президент.

Санду впевнена, що сторони знайдуть формат вирішення конфлікту.

«І він має включати повне виведення російських військ з території Молдови. Ми про це завжди говорили і ми говоритимемо про це й надалі», – заявила Санду.

Санду додала, що Україні варто було б скористатися досвідом Молдови у вирішенні питання Донбасу – Кишинів вже знає, що м’який діалог не допоміг у поверненні Придністров’я.

Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський вже привітав Санду з перемогою та запросив відвідати з офіційним візитом України. Раніше президенти України відмовлялися зустрічатися з чинним президентом Молдови Ігорем Додоном через його висловлювання про те, що Крим «належить» РФ.

На початку 1990 років, після завершення гарячої фази придністровського конфлікту Кишинів погодився на прямий діалог з «владою» в Тирасполі. Росія була визнана посередником у врегулюванні конфлікту. Переговори між Кишиневом і Тирасполем тривають досі.

На території Придністров’я дислокується Оперативна група російських військ в кількості близько 2 тис. осіб і 300 миротворців. Росія пояснює присутність військ в Придністров’ї «миротворчою операцією».