Війна все ближче і ближче підкрадається до території агресора — зовсім скоро можуть стартувати бої безпосередньо в самій Росії.

Нещодавно видання Time видало статтю, в якій ідеться, що президент України Володимир Зеленський готовий на агресивніших атаках на цілі всередині РФ. Це означає підвищення ймовірності вбивств на замовлення російських чиновників, пов’язаних з війною, і часті удари безпілотниками і ракетами по Криму, російській військовій та економічній інфраструктурі, можливо, включаючи нафтові та зернові об’єкти в Чорному морі.

Також було відзначено обмеження доступу громадянського населення до мережі 4G LTE у Росії, особливо у нічний час для мешканців трьох західних областей. Аналітики Інституту вивчення війни у звіті, опублікованому 29 січня, припустили, що такі заходи можуть бути пов’язані з небезпекою атак українських безпілотників.

Аналітики проаналізували статтю російського видання «Комерсант», де йдеться про плани відключення інтернету щоночі до 30 січня в трьох регіонах — Ленінградській, Новгородській та Псковській областях. Про відключення офіційно повідомила місцева влада.

Офіційне пояснення чиновників Росії звучить так: «для проведення технічних робіт із перенастроювання радіочастотного спектру». Проте анонімні джерела видання стверджують, що це відбувається на вимогу силових відомств «для доналаштування антидронових систем».

У цьому контексті відбувається ігнорування скарг громадян на втрату зв’язку, неможливість проведення платежів та порушення роботи засобів відеоспостереження.

Крім того, журналісти відзначають аналогічні відключення в інших областях, включаючи Воронезьку область та не вказаний «регіон Чорнозем’я». Однак у регіонах, які безпосередньо прилягають до України, таких як Курська область, подібних заходів, як зазначає видання, не проводяться.

Звіт надає три можливі пояснення щодо таких обмежень. Перше пояснення передбачає, що це може бути пов’язане з випробуваннями нових засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), які планують використовувати Збройні Сили Росії.

Друге пояснення вказує на можливу спробу засекречування переміщення комплексів ППО, які переводять до Ленінградської області.

Третє пояснення передбачає, що могла бути спроба забезпечити безпеку президента Росії Володимира Путіна, який, як стверджується, планував відвідування Санкт-Петербурга наприкінці січня.

Крім того, як йдеться у звіті Інституту вивчення війни, російська політична верхівка вирішила відмовитися від просування ідеології «російського світу». Натомість Росію вирішили подавати як борця зі світовим нацизмом.

Там також наголошують, що ставка на «російський світ» погано узгоджується з поліетнічним складом Росії. Крім того, Кремль активніше намагається виставити Росію головним діячем у «світовій більшості», яку він визначив як «цивілізаційну та культурну спільноту, яка об’єктивно протистоїть» Заходу.

При цьому багато країн з цієї «світової більшості», ймовірно, не бажають брати участь у побудові «російського світу», а ось боротися з нацизмом — так.

Аналітики ISW переконані, що Кремль може називати будь-якого передбачуваного супротивника, а, можливо, і весь Захід нацистами або їх послідовниками. Диктатор Володимир Путін у 80-ті роковини прориву блокади Ленінграда наголосив, що в Україні Росія бореться саме з «нацистами».

В ISW звертають увагу на те, що Путін давно намагався створити для Росії ідеологію, яку він міг би використати, щоб підтримувати геополітичне протистояння із Заходом. Схоже, ідеологія «Росії – борця з нацизмом» підходить для цієї мети найкраще.

Нагадаємо, у звіті також наголошувалося, що губернатор Ярославської області Михайло Євраєв 29 січня заявив, що російські системи РЕБ збили український безпілотник, який націлився на нафтопереробний завод «Славнефть-Янош» у Ярославській області. Російські джерела збільшили зображення збитого безпілотника на НПЗ і дійшли висновку, що він не завдав шкоди.

Відомо, що БПЛА впав біля установки гідрокрекінгу. Попередньо повідомляється, що ніхто не постраждав.

Зазначимо, що Ново-Ярославський нафтопереробний завод було введено в експлуатацію у 1961 році.

В даний час «Славнафта — ЯНОС» є одним із найбільших підприємств Росії з виробництва продуктів нафтопереробки.

Середній показник обсягу переробки нафти у ПАТ «Славнефть-ЯНОС» складає близько 15 млн. тонн нафти на рік.