Транзит влади в Білорусії може пройти по казахстанському сценарієм. В такому випадку Олександр Лукашенко збереже частину повноважень і контроль за ситуацією в республіці навіть після відходу з президентського поста, вважає політолог Кирило Озимов.
У Білорусії готується конституційна реформа. Значна частина владних повноважень повинна перейти регіонах і муніципалітетам, підвищиться роль парламенту.
Перерозподіл повноважень має зберегти ключові ланки нинішнього білоруського режиму, зазначив політолог Кирило Озимов. В такому випадку боятися приходу до влади опозиційних політиків Олександру Лукашенко не варто, вважає експерт.
“Вони, можливо, будуть представлені в парламенті, але виключно в меншості, без важелів для впливу на політику”, – пояснив Озимов.
Після проведення конституційної реформи в Білорусі можуть бути призначені дострокові президентські вибори. Але важливим буде не сам факт їх проведення, а то, хто буде контролювати волевиявлення громадян, вважає політолог.
Лукашенко зацікавлений в спокійному транзиті влади, тому дострокові вибори можуть пройти при поточному складі Центрвиборчкому, вважає Озимов. Але він не виключив, що глава ЦВК Лідія Єрмошина може покинути пост.
На думку експерта, транзит влади в Білорусії може пройти за сценарієм Казахстану. В такому випадку з влади Лукашенко не піде: він може стати на чолі парламенту, який конституційна реформа наділить великими повноваженнями, або Рада безпеки республіки, написав експерт у своїй колонці на порталі “Україна.ру”.
У березні 2019 року президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв оголосив про свою відставку. Він правив майже 30 років. Колишній глава держави зберіг у своїх руках значні повноваження: пост глави Ради безпеки Казахстану, лідера правлячої партії і члена Конституційної ради.
Конституційну реформу Олександр Лукашенко обговорював 10 жовтня у час зустрічі з ув’язненими СІЗО КДБ. У бесіді брали участь колишній кандидат в президенти Білорусії, екс-банкір Віктор Бабарика, члени координаційної ради опозиції. Розмова тривала кілька годин, його зміст залишився в таємниці.
Нагадаємо, через кілька тижнів після “партизанської” інавгурації він несподівано відвідав слідчий ізолятор Комітету держбезпеки, де утримуються заарештовані опозиціонери. Білоруські користувачі мережі відреагували на візит глави держави з гумором і злою іронією.
Користувачі Мережі нагадали, що пару місяців назад Лукашенко наполегливо відмовлявся від діалогу з опозицією. Пригадали Батьку і слова про те, що “Конституцію на вулиці не напишеш”. “Вирішив, мабуть, що її можна написати в СІЗО”, – дивуються коментатори.
“Папа зустрівся в СІЗО з Бабарика. <…> Попросив замовити за нього слівце на майбутнє”, – іронізує користувач “Твіттер” з ніком “Сумний Миколка”. На аватарі красується фотографія молодшого сина Олександра Лукашенка Миколи.
У свою чергу Михайло Ільїн пожартував, що Лукашенко 4,5 години просив у опозиціонерів поради, як вижити в слідчому ізоляторі. “Ранок президент провів у СІЗО КДБ. Став клас, якщо хочеш, щоб щоранку президент починав в СІЗО КДБ!” – коментує користувач valyansky.