Стан Пенсійного Фонду України вимагає термінового реформування. Перші кроки щодо виправлення ситуації були зроблені ще на початку 2017 року.

Пенсійна система включає в себе три основних рівні – це обов’язкова страхова частина, накопичувальна частина і добровільно накопичувальний рівень.

Солідарна система розподілу

Зараз функціонує пенсійна система, заснована на обов’язкових страхових відрахуваннях. У ПФ України автоматично відраховується відсоток від зарплати кожної працюючої людини. Така система має назву солідарна або розподільна. Сама назва пояснює принцип її функціонування. Працюючі громадяни, за рахунок своїх відрахувань забезпечують пенсійні виплати нинішнім пенсіонерам. Внесені кошти нікуди не інвестуються, а йдуть на забезпечення життя попереднього покоління. Фінансами забезпечуються і ті громадяни, які не забезпечили собі пенсії, протягом життя.

Накопичувальна пенсійна програма

На даний момент, в Україні йде процес впровадження накопичувальної пенсійної програми. Така система функціонує за іншим принципом. Частина відрахувань йде на рахунок працюючої людини, її фінанси накопичуються і згодом, йдуть на додаткову виплату. Ось тут дуже важливим є правильний підхід до вибору фонду.

Недержавні ПФ

Зараз в країні вже функціонує певна кількість пенсійних фондів, які не є державними. За оцінкою експертів, фонди не користуються популярністю в українців, з ними готові співпрацювати тільки 8% працюючих.

На думку топ-менеджера групи ICU Григорія Овчаренка, солідарна система в Україні повинна бути збережена. У той же час, необхідно допустити на ринок нові недержавні структури, стосується це і зарубіжних фондів. Всі нововведення повинні проходити під суворим контролем влади. Люди бояться відраховувати кошти в такі фонди, існують думки про корумпованість системи, тільки гарантії держави можуть змінити ситуацію.

 По суті, система солідарного розподілу в Україні зараз не зовсім прозора. Держава повинна запропонувати альтернативу існуючому порядку. Багато громадян хочуть мати гарантії гідних соціальних виплат. Буде справедливо отримати право самим розпоряджатися заощадженнями. Люди повинні мати можливість вирішувати які суми накопичувати, і гарантовано отримувати їх в старості.