Повітряну розвідку у напрямку територій тимчасово окупованого Криму та південних областей України, розпочав Пентагон піднявши з баз НАТО свою авіацію.
Моніторингова група помітила два американські морські літаки.
Зліт двох морських літаків зафіксував портал відстеження авіаперельотів Flightradar. Розвідку ведуть американські Boeing P-8A Poseidon та Bombardier Challenger 650 з узбережжя Румунії, заявила моніторингова група «Крымский ветер» 13 жовтня.
Зазначається, що американський літак Boeing P-8A Poseidon покинув авіабазу НАТО в Сицилії о 16:59 для початку розвідки.
«З ранку розвідку в цьому ж районі веде Bombardier Challenger 650 з позивним CL60», — йдеться в повідомленні.
Також «Кримський вітер» нагадав, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Захід надає свої розвіддані Україні «в режимі реального часу».
Варто зазначити, що Американський літак веде розвідку над Чорним морем вже не вперше.
Так нещодавно на початку вересня над Чорним морем вів розвідку американський літак Boeing P-8A Poseidon. Про це зазначав телеграм-канал «Крымский ветер».
За даними порталу повідомлялось що відстеження авіаперельотів Flightradar, біля узбережжя Румунії починав розвідку американський літак Boeing P-8A Poseidon без позивного (no callsign). Це патрульний протичовновий літак, розроблений за програмою багатоцільового морського літака. Призначений для виявлення та знищення підводних човнів противника в районах патрулювання, розвідки, участі у протикорабельних та рятувальних операціях.
Додамо, що у вересні 2023 року військовий Альянс НАТО оголосив про намір розмістити літаки-розвідники AWACS на території Литви через війну в Україні.
Зазначалося, що вони здатні «бачити» ворожі ракети та літаки на дистанції у сотні кілометрів.
У НАТО заявили, що завдяки такому рішенню зможуть уважніше спостерігати за діями РФ й контролювати безпеку в Балтійському регіоні.
Два таких літаки планують розташувати на литовському летовищі Шяуляї.
За словами виконувача обов’язків речника НАТО Ділана Вайта, війна РФ проти України змусила Альянс вдатися до таких кроків.
«Загарбницька війна Росії проти України посилила нашу увагу до середовища безпеки в регіоні Балтійського моря», — сказав він.
Речник НАТО зазначив, що літаки AWACS є ключовими засобами попередження Альянсу, здатними фіксувати загрози за сотні кілометрів від кордону. Також він подякував Литві за те, що вона погодилася розмістити в себе цей комплекс.
Система AWACS має грибоподібну радіолокаційну структуру, здатну охоплювати радіус в понад 400 кілометрів для того, щоб ідентифікувати інші повітряні цілі. AWACS базується на літаках Boing-707.
В НАТО кажуть, що перші розвідувальні патрулювання AWACS почнуться найближчими днями. Вони триватимуть кілька тижнів.
Зазначені літальні апарати входять до флоту НАТО, який складається з 14 літаків спостереження та базується в Гайленкірхені, Німеччина.
Для обслуговування літаків НАТО направить до Литви близько 150 військовослужбовців.
Відмітимо, що розвідка авіацією, це звичайна практика у світі. Так Уряд Великої Британії нещодавно оголосив про розгортання патрульно-розвідувальних літаків і двох військових кораблів у Східному Середземномор’ї задля підтримки Ізраїлю.
Зазначається, що з 13 жовтня авіація відстежуватиме «загрози регіональній стабільності», зокрема випадки передачі зброї терористичним групам. Патрулювання виконуватимуть літаки Р8, гелікоптери, залучатимуться також засоби спостереження та рота морської піхоти.
Окрім того, відповідно до планів британського уряду, наступного тижня з метою підтримки гуманітарної ситуації у Східному Середземномор’ї сюди буде переміщена оперативна група Королівського флоту.