Вашингтон планує скоротити фінансову допомогу Україні, але 61 мільярд доларів вже затверджено.

США продовжує підтримувати Україну, надаючи як військову, так і фінансову допомогу. Однак, згідно з новим запитом, поданим Білим домом, Вашингтон має намір уповільнити темпи допомоги Києву.

17 жовтня американські ЗМІ поширили інформацію, що президент США Джо Байден попросив Конгрес виділити кошти на підтримку України та Ізраїлю у сумі в 106 мільярдів доларів. При цьому планується зниження щомісячних виплат Україні з 1,1 мільярда до 825 мільйонів доларів.

Згідно з відомими деталями, фінансову підтримку України збираються організувати через Світовий банк. Вона має бути спрямована на компенсацію дозволених і підтверджених витрат українського уряду.

Білий дім також роз’яснив структуру розподілу коштів. З 106 мільярдів, 61,4 мільярда призначені для України, тоді як 14,3 мільярда для Ізраїлю.

Військовий і економічний пакет для України включає:

  • 30 мільярдів на озброєння України та поповнення американських арсеналів;
  • 14,4 мільярда на військову та іншу безпекову допомогу;
  • 16,3 мільярда на економічні програми Держдепу;
  • 481 мільйон на підтримку українських мігрантів у США;
  • 149 мільйонів для реагування на ядерні та інші загрози.

Цей план надходження коштів базується на даних МВФ про економічний дефіцит України і сподівань щодо розподілу витрат з ЄС, Японією та іншими країнами-партнерами.

Запит президента США зараз розглядається у Конгресі.

Зазначимо, 20 жовтня Білий дім звернувся до Конгресу з проханням виділити майже 20 мільярдів доларів на забезпечення безпеки кордонів України, Ізраїлю та Самих США. Запит надійшов після візиту президента США Джо Байдена до Ізраїлю, де він висловив солідарність з країною після бомбардування Гази.

Прохання Байдена є спробою об’єднати фінансові потреби в області національної безпеки в один всеосяжний законопроєкт, на який можна було б сподіватися на підтримку у Палаті представників. Та навіть з таким компромісом, його прийняття здається невпевненим, особливо з огляду на політичні розбіжності.

Особливість ситуації полягає в тому, що Палата представників зараз знаходиться без головуючого вже 18 днів.

Надалі важливим моментом стає опір деяких республіканських законодавців, які заперечують проти фінансування допомоги України в її війні проти Росії. Їхня позиція також стосується стурбованості збільшенням державного боргу США.

Директор з бюджету Джо Байдена, Шаланда Янг, висловила сподівання, що обидві партії Конгресу будуть здатні досягти компромісу в найближчі тижні, акцентуючи на важливості реалізації цих пріоритетів для американського народу.

Нагадуємо, 20 жовтня Президент України Володимир Зеленський і Президент США Джозеф Байден провели телефонну розмову. Основна тема обговорення — оборонні домовленості та надана Україні військова допомога.

«Провів розмову з Президентом США Джозефом Байденом та подякував йому за ефективне виконання наших нещодавніх оборонних домовленостей. Українців дуже надихнуло отримання ракет ATACMS, а наші воїни успішно застосовують їх на полі бою»,
– заявив глава України.

Володимир Зеленський особливо висловив вдячність за надання ракет ATACMS, які вже активно використовуються українськими воїнами на фронті. Президент наголосив, що ця військова підтримка значно підсилила оборонні можливості України та сприятиме деокупації територій, які зараз перебувають під контролем Росії.

В свою чергу, Джо Байден підтвердив готовність Сполучених Штатів продовжувати підтримку України на всіх рівнях. Він також висловив сподівання на плідну співпрацю у майбутньому.

В кінці розмови Президент України подякував не лише Байдену, але й американському народу та обом партіям Конгресу США за незламну підтримку у цей важкий час для України.

«Вдячний Президенту Байдену, Конгресу – обом партіям – та всьому американському народу за потужну допомогу й за лідерство – лідерство, яке допомагає єднати світ заради захисту життя та міжнародного порядку, заснованого на правилах», – наголосив президент.