Іспити для першокласників оголосять поза законом, а школи зобов'яжуть публікувати інформацію про вільні місця, передає Корупція.Інфо.
Міністерство освіти оприлюднило проект наказу, що регламентує правила прийому українських дітей в школи. Вникнути в усі нюанси нового порядку простим українцям і експертам пропонують до 25 березня 2018 го – до цієї дати чиновники готові розглянути пропозиції і зауваження.
Популярне: "Проходитимуть не всі": Техогляд за новими правилами, що потрібно знати українцям
Наріжуть території
За новими правилами, міністерство вже незабаром визначить для кожної школи зону відповідальності – діти, які проживають на цій території «автоматично» повинні будуть зараховуватися в перший клас. Автоматизм, втім, не означає, що батькам не доведеться ходити в школу. А лише гарантує, що приписана до школи дитина буде записана в перший клас.
Для цього одному з батьків строго в термін до 31 травня потрібно буде подати письмову заяву, до якої додати кілька документів:
- Свідоцтво про народження або інший документ, що засвідчує особу.
- Медичну довідку №086-1 / о.
- Документ про освіту (якщо дитина йде в другій і старші класи).
Втім, автори документа дещо лукавлять: тільки цих документів може не вистачити для успішного зарахування. Особливо там, де спостерігається дефіцит місць. Якщо заявок буде більше, ніж шкільних парт, батькам доведеться довести, що їх чадо має переважне право вчитися в цьому закладі.
Виходячи з описаних в документі пріоритетів, такими документами можуть бути папери, які доводять, що дитина проживає (або може проживати) на підвідомчій території. Його брати або сестри вже вчаться в цій школі або є дітьми її працівників.
В цілому ж, «територіальних» дітей школа повинна буде зарахувати наказом до 1 червня. І повідомити про завершення процедури на своєму веб-сайті, опублікувавши сам документ. Примітно, що присутність дитини при подачі заяви не є обов'язковою, а самі школи не мають права вимагати цього від батьків.
Як вважають ініціатори змін, це гарантує, що школи не стануть порушувати ще одне ключове правило: конкурси, співбесіди і іспити, метою яких є визначення рівня знань вступника дитини, незаконні.
Право вибору
Крім того, батьки зможуть паралельно подавати заяву в будь-яку іншу школу. Правда, без гарантій зарахування.
З цією метою школи зобов'яжуть не пізніше ніж за 30 днів до закінчення терміну подачі заяв публікувати на своєму сайті повну статистку про завантаження, включаючи дані про кількість вільних місць. А якщо місця раптово звільняються – протягом 3-х днів, після того, як з'явилися вакансії.
Правда саме формулювання, що визначає порядок публікації такої інформації, занадто неоднозначний. Адже 31 травня є датою офіційного закінчення прийому заяв від батьків тільки в стандартному порядку. Більш того, порядок не забороняє батькам подавати прохання пізніше. Причому, і в цьому випадку перевагу віддадуть тільки «приписаним» дітям.
Згідно з проектом наказу, зараховувати дітей на вільні місця школи будуть до 15 червня. У період між 31 травня та зазначеною датою, вони повинні будуть вирахувати, скільки місць залишилося і зарахувати дітей в порядку старшинства. Пріоритет в даному випадку віддадуть не таланту або рівню підготовки, а віку дитини. В першу чергу впишуть найстарших. Той же порядок школам належить використовувати і в тому випадку, коли «приписаних» дітей більше, ніж парт.
При цьому документ ніяк не обумовлює, як бути з нерозторопними батьками або тими, хто мав необережність переїхати на нове місце після 15 червня. Наказ не дозволяє зараховувати до класу дітей понад встановлені нормативи. Хоча і зобов'язує школи «вжити всіх заходів» для цього, аж до установи додаткового класу.
Не позначено в ньому і правил, що регламентують порядок зарахування дітей, чиї батьки подали заяви відразу в кілька шкіл. Адже може так статися, що одну дитину візьмуть в кілька закладів, через що комусь може не вистачити місця.