Наступної осені, навіть у разі поставок вакцини від COVID-19, медики очікують нової хвилі коронавірусу, що може спричинити за собою новий локдаун.

Про це пише вірусолог, завідувач відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л. В. Громашевського Алла Мироненко у своїй публікації для видання “Главред”.

На сьогодні третина населення України вже перехворіла. Причому багато з них – безсимптомно (особливо – діти), тому тенденція вже йде до того, що кількість хворих на COVID-19 скорочуватиметься.

Тому навесні ми не чекаємо нової хвилі коронавірусу – це може статися наступної осені. Але й тоді вона буде менш інтенсивною, бо до того часу чимала частина населення вже перехворіє.

І навіть у такій ситуації від нашого уряду, який часто не розуміє очевидних речей, можна очікувати чого завгодно, навіть чергового локдауну. Тому що його представникам вигідно, щоб всі сиділи вдома, адже заборони, наприклад, для ресторанного бізнесу створюють умови, після яких кожен в цьому бізнесі повинен буде домовитися з контролюючими органами.

Я не впевнена в тому, що вакцину, навіть якщо вона з’явиться, зможуть до нас привезти в придатному стані. Причин для цього кілька. Спеціальних холодильників немає, незрозуміло, хто буде оплачувати транспортування і зберігання. Все це навісити нема на кого – сімейні лікарі зайняті до свавілля, а санепідемслужби немає. Тобто у нас поки ніхто не готовий до того, щоб прийняти вакцину і забезпечити їй потрібні умови зберігання, а швидкість появи вакцини в Україні залежатиме безпосередньо від цього.

Новим локдауном Кабмін просто прикриває собі дупу. Якщо ж говорити про закупівлю китайської, російської або якої завгодно іншої вакцини, то перш ніж це зробити, потрібно дотримати відповідну процедуру. Перш за все, це стосується перевірки документів, яка займає час. І якщо у вакцини, як у випадку з російською, немає третьої фази випробувань, то вона не може бути закуплена, але не тому, що вона з РФ, а тому, що вона не пройшла тестування.

Крім того, зараз складно зрозуміти, скільки вакцин буде потрібно Україні. Для цього треба знати, скільки людей в країні, що належать до групи ризику – з гіпертонією, старше 65 років і медпрацівників, оскільки ці групи перші в черзі на вакцинацію. З них можна відняти тих, хто вже перехворів і це документально підтверджено, відповідно, цифра нужденних на перших порах може скласти приблизно 8 млн осіб. І позаяк кожному з них буде потрібно по дві ін’єкції, то кількість, що залишилася, потрібно множити на два.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що очільник МОЗ Максим Степанов зазначив які показники впливають на введення в країні адаптивного карантину, поки Україна готується до отримання вакцин від коронавірусу в рамках ініціативи ВООЗ COVAX.

Зокрема, уряд обирало дати проведення локдауну з найменшою активністю в економіці, крім усього іншого.

“Це було для того, щоб потім, вже до квітня-травня ми були в змозі пройти без введення жорстких обмежень, коли закривається робота спортзалів … цілі сектори економіки”, – говорить Степанов.

За його словами, стратегія міністерства полягала в тому, що зараз держава повертається до режиму, який був до 8 січня.