15 лютого християни східного обряду святкують Стрітення Господнє. Це одне із 12 найголовніших церковних свят у році.

Стрітення – 40 день після народження Ісуса. Цього дня Діва Марія принесла немовля хрестити в Єрусалимський храм. Там він перше зустрівся з праведником Симонеоном і пророчицею Анною. Вони впізнали у малюкові нового Месію і назвали його спасителем людського роду.

Стрітення Господнє відзначають з 542 року. Свято започаткував імператор Візантії Юстиніан.

Свято символізує зустріч людства з немовлям Ісусом, зустріч Старого і Нового Завітів. Наші пращури вірили, що в цей день зима зустрічається з весною.

У церквах цього дня святять воду і свічки. Освячену воду вважають цілющою, як і водохресну. Її вважали цілющою, здатною лікувати внутрішні захворювання, мастити рани. Водою освячували худому перед першим вигоном на пасовисько, а пасічники – вулики на весні.

Стрітенські свічки називали "громичними". Їх запалювали під час грози, щоб уберегти будинок від біди. Свічку ставили, коли жінка важко народжувала, або коли хтось помирав.

У свято забороняють лаятися, сваритися, прибирати, вишивати, прати, працювати в городі.

Також не радили на Стрітення вирушати у далеку мандрівку. Через мінливу погоду у цей період мандрівника могли спіткати різні неприємності. Існувало навіть прислів'я: "На Стрітення вирушиш в дорогу – скоро додому не повернешся".

Раніше у Стрітення пекли млинці. Вони символізували сонце і прихід весни.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Народні прикмети:

Якщо день Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла.

Якщо на Стрітення дорогу перемітає – весна буде пізньою і холодною.

Як на Стрітення зі стріх капає, ще велика буде зима.

Якщо в цей день не видно сонечка – чекай суворих морозів.

Якщо вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев.

– Якщо на Стрітення сонце визирає з-поза хмар, то весна не забариться. Якщо цього дня не буде видно сонця, то 24 лютого вдарять морози.