Відразу після захоплення Росією українських моряків поблизу Керченської протоки в кінці 2018 року на Заході заговорили про можливу допомогу Києву з боку НАТО для відповіді на агресію РФ в Чорному морі.

Про це в інтерв'ю «ФАКТАМ» розповів експерт-міжнародник Євгеній Ярошенко.

«Згідно з угодою між Росією і Україною, підписаного в 2003 році, відразу ж після того, як росіяни намагалися захопити Тузлу, Азовське море є внутрішнім морем двох країн. Присутність іноземних військових кораблів в Азові можливо лише за згодою обох сторін – української та російської. Дуже сумнівно, що Кремль погодиться на те, щоб по Азовському морю курсували, скажімо, американські військові кораблі », – говорить експерт.

За словами Ярошенко, згідно з існуючими домовленостями, флот країн чорноморського басейну може перебувати в акваторії Чорного моря в необмеженій кількості.

«Кораблі інших країн, загальним тоннажем не більше 30 тисяч тонн можуть перебувати в Чорному морі не більше 21 діб. Тобто, скажімо так, зміцнювати берегову охорону в районі Одеси, Херсона та Миколаєва можуть в першу чергу військові кораблі таких країн НАТО, як Румунія, Болгарія і Туреччина. Американці або канадці будуть постійно змінюватися після закінчення тритижневого перебування у наших берегів », – пояснив механізм Євген Ярошенко.

Варто зазначити, що наразі, країни НАТО і Україна проводять спільні навчання "Морський щит 19" в Чорному морі. Навчання проходять з 5 по 13 квітня, повідомляє прес-служба місії України при НАТО.

 5-13.04.2019 р. у Чорному морі проводітимуться найбільші багатонаціональні морські навчання НАТО «Морський Щит 19». 14  військових кораблів и 6 військових кораблів різного класу, за участю 2200 Військовослужбовців виконуватимуть спільні бойові завдання у Чорноморсько регіоні

Навчання "Морський щит" – це щорічна подія, в якому беруть участь союзники по НАТО і країни-партнери.

Міністр оборони України Степан Полторак нещодавно заявив, що Україна не відмовиться від свого права проходити через Керченську протоку.

Дії Росії в Керченській протоці критикують в ряді європейських країн і США. У НАТО заявили, що уважно стежать за розвитком подій в Керченській протоці і закликали до стриманості і деескалації напруги.