У п’ятницю, 12 листопада, Служба безпеки України і Державне бюро розслідувань вручили підозру екс-міністру енергетики та вугільної промисловості України Володимиру Демчишину близькому до Порошенка за “сприяння терористичній групі чи терористичній організації”. Справа стосується постачання вугілля з ОРДЛО. Кільце стискується для Порошенка у справі Медведчука.

За даними слідства, після призначення підозрюваного у грудні 2014 року на посаду Міністра енергетики та вугільної промисловості України, його було залучено вищим політичним керівництвом держави до укладання угод на поставку вугілля з територій, підконтрольних терористичним організаціям.

Він достовірно знав про дефіцит вугілля в Україні, обумовленого зривом поставок вугілля з ПАР та блокуванням поставок вугілля з Російської Федерації.

На окупованій території були підібрані два вугледобувних підприємства ДП «Шахта імені К.І. Кісельова» та ДП «Луганськвугілля», які перебували під повним контролем незаконних збройних формувань та були використані в злочинній схемі поставок вугілля енергогенеруючим підприємствам України.

За вказівкою колишнього Міністра ПАТ «Центренерго» уклало договори на поставку вугілля з контрольованими бойовиками підприємствами, що стало підставою для перерахування, обготівкування та розподілення на користь терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» більше 200 млн грн.

Слідчі дії тривають. Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчими Державного бюро розслідувань та Служби безпеки України.

Наразі ексміністр переховується від українського правосуддя за кордоном. Повідомлення про підозру відповідно до вимог ч. 1 ст. 278 КПК України надіслано на адреси останніх відомих місць його проживання.

Раніше підозру у цій справі отримав нинішній нардеп від ОПЗЖ Віктор Медведчук, який, за версією слідства, причетний до контрабанди вугілля з окупованих територій.

“Слідчі ДБР спільно зі співробітниками СБУ за процесуального керівництва Офісу генпрокурора достеменно встановили причетність народного депутата України до реалізації злочинної схеми постачання вугільної продукції з тимчасово окупованих територій України. Період, який охоплюють ці діяння – кінець 2014 – початок 2015 року. Суми, витрачені державними українськими підприємствами, складають більше 200 млн гривень”, – йдеться у заяві генпрокурора України Ірини Венедіктової.

Зауважимо, після захоплення Росією частин Донецької і Луганської областей Україна опинилася на межі енергокризи, було вирішено купувати вугілля на світовому ринку, зокрема в Південній Африканській Республіці. Однак Росія, щоб не допустити посилення енергонезалежності України, за даними правоохоронців, вирішила зірвати цей план.

За посередництва Медведчука нібито відбулася змова з українськими високопосадовцями, які, використовуючи повноваження НБУ і правоохоронних органів, створили штучні перешкоди для постачання вугілля з ПАР. Зрештою ці контракти були зірвані, що призвело до віялових відключень електроенергії.

Згодом за сприяння Медведчука було організовано незаконні схеми для постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на державні підприємства України.

“Вугільні” питання узгоджувалися з ватажками бойовиків. За час функціонування цієї схеми, за даними правоохоронців, проросійських терористів загалом було профінансовано на суму понад 200 млн. гривень.

“Це питання державної зради. І того, як окремі українські політики та високопосадовці в розпал війни грали на стороні Росії, нехтували інтересами України та будували спільні з терористами «схеми». Моє чітке переконання – ці люди мають понести заслужене і законне покарання за ту шкоду, яку вони завдали державі. Тому що їхні дії – це підрив енергетичної незалежності України”, – заявив раніше очільником СБУ Іван Баканов.

Наразі Служба безпеки України перевіряє можливу причетність Порошенка та екс-глави НБУ Гонтарєвої до справи про держзраду. Про це «Українські новини» повідомив голова СБУ Іван Баканов:

“Відповідна версія перевіряється”

Баканов зазначив, що кримінальне провадження вже відкрито, додаткових деталей він не повідомив.