Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що його робота протягом червня й початку липня, аж до саміту Північноатлантичного Альянсу у Вільнюсі, буде присвячена підготовці рішення саміту на користь України. 

Про це він заявив у Києві в понеділок на пресконференції з міністром закордонних справ Великої Британії Джеймсом Клеверлі. 

Голова українського МЗС підкреслив, що рішення Вільнюського саміту НАТО “мають наблизити Україну до членства в Альянсі, зміцнити формати взаємодій між Україною та НАТО і призвести до надання Україні певних гарантій безпеки, які діятимуть між, умовно, сьогодні й моментом, коли Україна набуде членства в Альянсі”. 

“Чітко розуміємо, з ким додатково треба працювати для ухвалення у Вільнюсі позитивних рішень. Чітко розуміємо, які аргументи потрібно використати. І тому і надалі наша робота буде дуже активною”, – зазначив Кулеба. 

Водночас він додав, що саме питання членства в Альянсі є ключовим для Києва. 

“Ми з Джеймсом (Клеверлі – ред.) сьогодні говорили, що Бухарестське рішення 2008 року ухвалювалось в абсолютно іншій реальності. І це рішення сьогодні відірване від реальності настільки, наскільки це можливо”, – сказав міністр. 

“Нам потрібно у Вільнюсі ухвалити рішення, яке “підтягне” НАТО до тієї реальності, яка існує в євроатлантичній безпеці і в Україні… Для НАТО не ухвалити такого рішення означає серйозну військово-політичну поразку”,  – вважає він. 

Водночас у нещодавньому інтерв’ю з іноземним виданням Кулеба заявив, що  членство у Альянсі стане можливим для України лише після припинення активних бойових дій. 

Він підкреслив, що членство в НАТО є наступною великою метою на порядку денному України після того, як деякі союзники погодилися навчати українських пілотів на винищувачах F-16, яких так хоче Київ. 

“Членство в НАТО не може зупинити цю війну, але членство в НАТО зупинить подальші війни. Тому найкращий спосіб забезпечити безпеку в регіоні – дійти до моменту, коли Україна стане членом НАТО”, – додав Кулеба. 

 

Він прокоментував і питання майбутнього контрнаступу українських військ. За словами Кулеби, Україна має достатньо зброї, щоб розпочати контрнаступ проти Росії, і ця операція дасть країні перемогу у війні з РФ, необхідну для вступу до НАТО. 

“Ми вже розблокували всю зброю… Не лишилося нічого серйозного, за що можна було б боротися”, – розповів Кулеба. 

На питання чи розпочався вже контрнаступ, Кулеба не відповів, однак зазначив, що головне не те, коли ЗСУ наступатимуть, а те, щоб це завершилося перемогою України. 
 
З його заяв стає цілком очевидно, що Україна не збирається відмовлятися від своїх планів із повної деокупації територій держави, навіть попри деякі заклики зі сторони іноземних партнерів. Так нещодавно міністр закордонних справ різко відповів прем’єр-міністр Угорщини Віктору Орбану, який укотре закликав Україну відмовитись від контрнаступу й шукати переговорів із Росією. 

Голова МЗС підкреслив, що Україна більше, ніж будь-хто у світі, хоче якнайшвидшого відновлення миру, “але миру справедливого, миру, який передбачатиме насамперед відновлення територіальної цілісності”. 

“Тому коли хтось починає казати: не треба контрнаступу, давайте переговори, – то якщо ви такі розумні, то ви і переконайте (президента РФ – ред.) Путіна вивести війська з України, і тоді не буде ніякого контрнаступу”, – сказав він. 

Кулеба відкинув намагання “постійно підходити до вирішення проблем через призму того, зо Україна має чимось поступитись для того, щоб було рішення”. 

“Це збочена логіка, хвора логіка, яка повністю провалилась у період з 2014 по 2022 роки. Хочете допомогти – використовуйте свої зв’язки і контакти і переконайте Путіна вийти з України”, – підсумував він.