Дискусія щодо безпекових гарантій має починатися з виведення російських військ із території України. Росія як агресор перебуває не в тому положенні, щоб висувати умови.
Про це заявила віцепрем’єр-міністр з питань європейської інтеграції Ольга Стефанішина під час спільної з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом пресконференції у Брюсселі, передає кореспондент Укрінформу.
«Ми маємо розуміти, що російські вимоги до союзників не можуть бути враховані як переговорна позиція. Агресор не в тому положенні, щоб висувати умови, поки російські танки стоять на кордоні з Україною», – зазначила вона.
Стефанішина зауважила, що Росія намагається змінити фокус розмови шляхом погроз, не здійснюючи жодних кроків до мирного врегулювання в рамках Мінського та Нормандського формату, а також просуває свій порядок денний замість того, щоб повернутися за стіл перемовин.
«Тому повторюю, дискусія щодо безпекових гарантій має починатися з виведення російських військ з території України. По суті, Росія сьогодні вимагає безумовну капітуляцію, що підриває базові принципи функціонування демократичних країн та НАТО», – наголосила віцепремʼєр-міністр.
Вона відзначила, що той факт, що Україна має невід’ємне суверенне право обирати власні безпекові заходи, є найбільш принциповим положенням для нашої держави, нагадавши, що євроінтеграційний курс закріплений у конституції.
«Це не предмет переговорів чи торгів», – підкреслила Стефанішина.
У свою чергу Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс має готуватися до того, що Росія може застосувати силу замість діалогу. За його словами, НАТО надає підтримку для України.
Про це Столтенберг повідомив на спільній із віце-прем’єр-міністром України Ольгою Стефанішиною перед засіданням комісії НАТО-Україна 10 січня.
“Ми маємо готуватися до того, що Росія може використати силу, замість діалогу. Тоді ми будемо говорити про важкі політичні наслідки для Росії. НАТО надає підтримку для України”, — заявив генсек Альянсу.
Він зауважив, що Альянс продовжує фіксувати нарощення військ навколо території України. Водночас Столтенберг не виключає можливості стабілізації ситуації у регіоні шляхом домовленостей із Москвою.
“Формат НАТО-Росія — це важливі зусилля зробити політичні рішення і запобігти військовому конфлікту. Я вже брав участь у перемовинах з Росією. Знаю, що можуть бути досягнуті домовленості з Росією”, – резюмував він.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запевняє, що альянс допомагає Україні в досягненні критеріїв, необхідних для членства в організації, а ухвалюватимуть рішення щодо членства союзники й Україна, і більше ніхто не має права нічого про це сказати.
“Щодо членства. Ми підтвердили, що підтримуємо рішення, ухвалене на саміті в Бухаресті в 2008 році. Ми допомагаємо Україні просуватися на шляху до членства в НАТО за допомогою проведення реформ, досягнення стандартів НАТО. Ми чітко заявили, що ніколи не підемо на компроміс щодо права будь-якої держави в Європі обирати свій шлях. Тому фундаментально, щоб цей принцип жодним чином не було порушено, що означає, що це Україні та тридцяти союзникам по НАТО вирішувати, коли Україна готова до членства. Ніхто не має права нічого про це сказати”, – сказав Столтенберг.
Генсек нагадав, що альянс продовжує надавати підтримку Україні – “політичну підтримку її територіальній цілісності та суверенітету, а також практичну допомогу”.
“Це також чіткий сигнал щодо того, що Україна має право себе захищати”, – додав Столтенберг.