Субсидії на оплату комунальних послуг необхідно замінити дешевими довгостроковими кредитами на енергозбереження. Це вигідно як для економіки України, так і для громадян, розповів директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.
"Уряд продовжує використовувати соціалістичні методи – загравання з електоратом, подачки у вигляді субсидій. Україна одна з енерговитратних країн у світі. Ми витрачаємо на опалення більше, ніж будь-яка інша країна в перерахунку на ВВП. Це наслідок неефективного використання ресурсів. Коли ми підвищуємо ціну на газ і компенсуємо її субсидіями, то не стимулюємо енергозбереження. За великим рахунком, скільки споживали газу – стільки і споживаємо. Тому є потреба в імпорті, це впливає на економіку. У розвинених країнах роблять по-іншому. Там замість субсидій дають дешеві довгострокові кредити на енергозбереження. Заміна вікон, дверей, установка регуляторів на радіатори дає можливість значно економити. Неодноразово бував у Великій Британії. Взимку в квартирах, будинках тримають температуру 18-19 градусів, а не 23-25 як звикли в Україні. Люди вміють рахувати свої гроші", – говорить експерт.
Нинішня політика субсидій – вкрай неефективна.
"Можна було гроші, які витратили на субсидії, віддати на кредити під 1% річних на енергозбереження. Це б дало набагато більший ефект. Люди б платили менше за тепло, тому що менше споживали. В цілому б по країні знизилося споживання газу", – зазначив Анатолій Амелін.
У міністерстві соціальної політики заявили, що розмір субсидій буде залежати від вартості газу для населення. Якщо він подорожчає, знадобляться додаткові 7 млрд. грн на виплати.
Популярне: Українці розбилися в авіакатастрофі: перші подробиці
"Транш МВФ критично важливий для України, тому що починаючи з другої половини 2018-го і в 2019 році у нас будуть пікові виплати за зовнішніми боргами. Своїх ресурсів недостатньо. Доведеться виходити на зовнішні ринки і важливим маркером є отримання кредиту МВФ. По-перше, це джерело валюти. По-друге, отримання кредиту – хороший знак для інвесторів та партнерів України. У МВФ є кілька вимог. Раніше це був закон про приватизацію, антикорупційний суд, ринок землі. І ринкова ціна на газ. Субсидії – це додаткові ризики та навантаження на бюджет. У фонду чітка політика: ми вам дамо кредит, але за умови, що у вас буде ефективна бюджетна політика", – сказав Анатолій Амелін.
Якщо вартість газу для населення підвищиться, це не призведе до масових неплатежів.
"Українці досить дисципліновані щодо комунальних платежів. Також бояться штрафів, судів. Швидше, почнуть більше економити", – додав експерт.