ЗСУ та російська армія готові зійтися у битві. Але якщо на Росію все більше тиснуть економічні проблеми зокрема через санкції, Україна відчуває величезний тиск з боку своїх західних союзників. Про це йдеться у статті Ендрю Е. Крамера для The New York Times.
У статті йдеться про те, що Сполучені Штати та їхні союзники розглядають український контрнаступ як критичну перевірку того, чи можуть зброя, навчання та боєприпаси перетворитися на значні успіхи. Якщо українці не виправдають очікувань, вони ризикують втратити підтримку Заходу.
Це непокоїть посадовців у Києві, які знають, що крім м’язів на полі бою та винахідливості, перемога може зрештою звестися до випробування волі між Кремлем і Заходом – яка сторона може зібрати більше політичної, економічної та промислової підтримки, можливо, на довгі роки.
«У країнах, які є нашими партнерами, нашими друзями, очікування контрнаступу переоцінені, перегріті, я б сказав, – сказав міністр оборони України Олексій Резніков в інтерв’ю минулого тижня в Києві. – Це моя головна турбота».
Водночас Путін стикається з власними проблемами, хоча і демонструє, що грає в довгу.
У приватних розмовах його міністр оборони Сєргєй Шойгу висловив готовність провести додаткові мобілізації, якщо це необхідно, і наголосивши, що Росія здатна призвати на військову службу до 25 млн чоловіків військового віку. Про це сказав високопоставлений європейський чиновник.
Російська економіка переживає дедалі більшу напругу, а її оборонний сектор, як і західний, намагається забезпечити достатню кількість матеріальних засобів для фронту. Є ознаки тривоги щодо українського контрнаступу.
У п’ятницю Євгєній Пригожин, лідер групи найманців «Вагнера», критикував російське військове керівництво через брак боєприпасів і пригрозив вивести свої сили з охопленого боями Бахмута.
Але Путін визначив військові зусилля як пріоритет і життєво важливий національний інтерес, сказавши росіянам у новорічному зверненні, що «ми повинні тільки боротися, тільки продовжувати» проти західних демократій, які мають намір знищити Росію.
«Звичайно, я вважаю, що в Кремлі є розрахунок на те, що Росія більш стійка, ніж Захід», – сказав Томас Е. Грем, видатний співробітник Ради з міжнародних відносин. «Вони думають про ці виборчі цикли, – сказав Грем. – Хто знає, що станеться у 2024 році в Сполучених Штатах? Незрозуміло, як американський народ ставиться до цього в довгостроковій перспективі. Я думаю, що Кремль і Путін вважають, що в цьому сенсі час на їхньому боці».
Українські лідери, на порозі неспокійного контрнаступу, намагалися продемонструвати впевненість, але не надто велику. Якщо вони виглядатимуть занадто амбітними, це може викликати побоювання, що Росія може відповісти тактичним ядерним ударом. Якщо надто скромними, виникне критика, що мільярди доларів військової допомоги Україні були витрачені даремно.
Українські чиновники вказують на значні успіхи, яких вони вже досягли: минулого року змусили російських військових відступити з Києва, потопили флагман Чорноморського флоту РФ крейсер «Москва» і відвоювання тисячі квадратних миль території у двох контратаках минулої осені.
«Після цього світ готовий побачити наступний етап цього змагання, якщо можна використовувати спортивну метафору», – сказав Резніков. «У нас є багато прихильників України, які вболівають за нас, – сказав він. – Тому вони чекають наступного матчу. Але для нас це не спортивна гра. Для нас це серйозний виклик. Для нас – це життя наших солдатів».
За його словами, контрнаступ буде «лише однією історією» війни.
«Для мене кожен успіх у цій війні стає новим етапом, новим кроком на шляху до перемоги», – сказав Резніков.
Військові аналітики вказали на ймовірний період пробних штурмів, фінтів і дальніх ударів на початковій фазі атаки. Приниження боєздатності російської армії буде таким же важливим, як і звільнення території, сказав Резніков. Українці бачать, що їхній ворог витратив свої наступальні можливості та прагне перерви у боях, щоб отримати час для переозброєння та наступу знову.
“А тому контрнаступ ЗСУ слід розглядати як частину чогось значного більшого”, – підкреслив міністр оборони України.