Не платити за комунальні послуги стане не вигідно, бо боржникам хочуть збільшити пеню. За три роки може набігти аж 50% від суми боргу. Відповідний проєкт закону зареєстрований у Раді. За прогнозами експертів, нові норми можуть набути чинності вже восени.
Як уникнути штрафів і як цей закон можна буде використати на свою користь — у сюжеті Сніданку з 1+1.
Українців змусять вчасно платити комуналку. Наразі борги за комунальні послуги сягають 64 мільярди гривень, повідомляє голова комітету ВРУ з питань соціальної політики Галина Третьякова. Підняти пеню планують у двадцять разів.
За кілька років киянин Володимир Бондаренко з сорокаметрової квартири заборгував за комуналку 15 тисяч гривень. Пояснює, своєчасно платити не в змозі, бо допомагає грішми дітям і літній матері, яка зареєстрована з ним, але проживає на дачі. За рік від суми боргу набігає три з половиною відсотки пені. Утім, це може здатися мізером, порівняно з тим, що може чекати на українців вже від осені.
У Раді зареєстрували проект закону, яким планують підвищити штрафи за комунальні борги. Якщо ви рік не платитимете, то плюс 20% пені. Якщо понад два роки – 30%, а 50% – за три.
“Заборгованість не можна перекладати на інших жителів”, – пояснює Галина Третьякова.
За словами, голови комітету ВР з питань соціальної політики, нові правила – це необхідність, аби комунальні підприємства мали ресурс надавати якісні послуги. Тому українців змусять платити, а ще можуть обмежити в правах.
“Цей законопроєкт передбачає, що вам можуть тимчасово заборонити виїзд за кордон, а також обмежити право керування автомобілем, доки повністю не розрахуєтесь за комунальні борги”, – каже адвокат Лаврентій Царук.
За новим законопроєктом, вибивати борги буде сам постачальник і лише через виконавчу службу чи суд. Зараз постукати вам у двері можуть невідомі люди.
“Постачальник послуг, який уклав договір із власником житлового фонду. може сьогодні включити цю боргову схему колекторам”, – каже голова комітету ВРУ з питань соціальної політики Галина Третьякова.
Цього не буде, якщо закон ухвалять. Крім того, він зобов’яже постачальників робити реструктуризацію боргів за воду, газ, опалення чи інші послуги.
“У законопроєкті є хороший запобіжник для споживача – реструктуризація боргу. Постачальник послуг не матиме права відмовити. Цим треба буде користуватися, а інакше доведеться платити пеню за борги і вибивати їх з вас буде виконавча служба і суд””, – наголосив адвокат Лаврентій Царук.
На які частини розбивати борг і за який час його треба буде виплатити, споживач зможе домовитися з постачальником. Це законний спосіб уникнути пені.