Яноша Лазара — Міністра будівництва і транспорту Угорщини розкритикували за похвалу на адресу генерала Міклоша Горті, який фактично очолював країну під час Другої світової війни, коли вона була союзницею нацистської Німеччини.

Про це повідомляє Associated Press.

Лазар зробив ці коментарі під час церемонії з нагоди 30-ї річниці перепоховання Горті – регента Угорщини протягом більшої частини Другої світової війни.

«Я переконаний, що Міклошу Горті належить пам’ять і шана. В особі Міклоша Горті ми можемо вшанувати виняткового державного діяча, який був справжнім героїчним солдатом і справжнім угорським патріотом», – заявив Лазар

Посольство Ізраїлю засудило висловлювання Лазара в Twitter, заявивши, що прославляння людини, чиї вчинки принесли катастрофу угорському народу і особливо єврейським співвітчизникам, серед яких було вбито близько 600 тисяч невинних чоловіків, жінок і дітей, не мають місця в сучасній Угорщині.

Посол США в Угорщині Девід Прессман також у Twitter зазначив, що участь Лазара в заході на честь Горті викликала занепокоєння уряду Сполучених Штатів.

«Міклош Горті був співучасником вбивства єврейського населення Угорщини під час Голокосту. США стурбовані участю високопоставленого чиновника уряду Орбана в зусиллях з реабілітації та популяризації його жорстокої спадщини», – написав він.

Водночас головний рабин найбільшої синагоги Угорщини Роберт Фроліх написав на своїй сторінці у Facebook про запеклий антисемітизм Горті та обіцянки Гітлеру «поступово винищити євреїв» в Угорщині під час Другої світової війни.

Додамо, Петер Сійярто — міністр закордонних справ Угорщини став першим угорським посадовцем, який прокоментував російський пропагандистський підручник, де учасників Угорської революції 1956 року називають «фашистами».

Про це Сійярто сказав журналістам на пресконференції в Будапешті.

Відповідаючи на питання, як угорський уряд оцінює перекручення історичних подій в офіційно затвердженому для використання підручнику в Росії, Сійярто сказав, що «є деякі питання, які уряд навіть не воліє обговорювати».

«Історія Угорщини, угорського народу та його прагнення до свободи має поважатись усіма. 1956 рік, торішня революція, є одним із найславетніших моментів угорської історії, коли угорський народ поклав життя за власну свободу й суверенітет своєї країни», – підкреслив міністр.

Він додав, що Будапешт «відмовляється приймати й заперечує будь-які твердження.

У підручнику з історії для 11-х класів, офіційно затвердженого до використання в Росії, учасників Угорської революції-1956 називають фашистами та «повсталими радикалами», що боролися проти радянських пам’ятників.

«Каталізатором угорської кризи стали дії західних спецслужб та внутрішньої опозиції, яку вони підтримували», – стверджує «підручник історії» і додатково критикує угорців за те, що вони «вирішили відмовитися від сталінської спадщини».

Зазначимо, Угорщина не вперше оскандалюється на весь світ своїми заявами. Так, влада Угорщини вчоргове зробила скандальну заяву щодо України, запропонувавши не брати її до Північноатлантичного альянсу та давши Росії гарантії безпеки, повідомляє видання Hirado.

Скандальну заяву зробив глава канцелярії угорського прем’єр-міністра Ґерґелі Гуляш.

«Західний світ, який підтримує Україну, має надати гарантії безпеки Росії, але в жодному разі не членство в НАТО українцям», — сказав він.

За словами угорського чиновника, розміщення миротворців та інші подібні рішення у довгостроковій перспективі зможуть забезпечити мир в Україні. Він впевнений, що Україна вже не зможе повернути окуповані Росією території.