Україна хоче залучити Китай до переговорів з Росією. Експерти пояснили, чи може Китай стати ефективним посередником між Україною та Росією.
В Офісі президента вважають важливим залучення Китаю до переговорів між Україною та Росією. На думку Михайла Подоляка, Китай як учасник переговорів може вплинути на РФ і допомогти зупинити війну, адже тільки КНР наразі здатна спілкуватися з Росією в такому форматі, щоб донести думки до російської влади.
Ярослав Телешун – політичний консультант, політтехнолог, кандидат політичних наук зазначає, що Китай може стати ефективним посередником у переговорному процесі між Україною та Росією.
“Немає сумнівів у впливовості КНР як на міжнародній арені, так і у здатності вплинути на ухвалення адміністративно-управлінських рішень у РФ. Ба більше, Китай тільки наростив свій вплив з моменту запровадження санкцій проти Росії. Зокрема, поповнивши свій інвестиційний портфель за рахунок акцій окремих російських логістичних компаній”, — заявив експерт.
Важливо зауважити те, чи готовий Китай взяти на себе такий обов’язок. За словами Телешуна, з одного боку, — це можливість для Китаю посилити свої позиції на міжнародній арені, а з іншого — загроза загострити конфронтацію із США, Індією тощо — країнами, які виступають проти посилення КНР, – передає видання “Коментарі”.
“Наразі офіційний Пекін демонструє готовність вийти з тіні і більш активно долучитися до вирішення питань світового порядку денного. Зокрема підтвердженням цьому можуть слугувати заяви Сі Цзіньпіна як після перемовин з Джо Байденом, так і з Борисом Джонсоном. Проте говорити про конкретну форму, зміст та роль Китаю у цьому процесі, на мою думку, дещо зарано. Та й багато що залежить від української сторони: від її здатності переконати Пекін, Вашингтон, Москву, Нью-Делі та інші центри впливу у необхідності такого посередництва та її розуміння, що отримає, а що можливо втратить Україна від такого посередництва”, — зазначає він.
У той же час, Діана Ожерельєва – політолог, дослідниця у сфері міжнародної політики та історії США стверджує, що позиція Китаю щодо врегулювання вирішення проблеми в Східній Європі залежить у першу чергу від глобального аспекту, що значно вичерпує важливість місійної ролі Китаю як посередника у врегулюванні російсько-українського конфлікту.
За її словами, Китай змушений балансувати від позиціонування себе як сили підтримки миру на міжнародній арені до збереження Росії як важливого партнера в протистоянні Пекіна з Вашингтоном.
“З одного боку, 58-а Мюнхенська конференція з безпеки підтверджує бажання Китаю залишатися країною, для якої міжнародне право не є порожнім звуком, що потребує і відповідної конкретики в ставленні до воєнних злочинів путінського режиму. Водночас ми маємо розуміти, що стратегічно обумовлено китайські чиновники проводять аналогії між ширшим протистоянням Росії та НАТО та втручанням США в Індо-Тихоокеанський регіон, а від так — надають перевагу аморфним тезам щодо війни, негативному ставленню до санкцій, невизначеності в поясненні рівня потенційної участі Китаю в переговорах”, — підкреслює експерт.
Політолог говорить й про те, що прагнення Китаю мирно вплинути на перебіг російсько-українського конфлікту не матиме значної ефективності. Позиція Китаю як посередника стане ефективною лише тоді, коли КНР визначиться остаточно в ставленні до російсько-української війни.
На даний момент «балансування» Китаю між підтримкою України та продовження відносин з Росією сприймається міжнародною спільнотою як проросійська позиція і псує імідж Китаю і відносини КНР з ЄС.
“Ми стали свідками того, як слова підтримки суверенітету й територіальної цілісності України на ділі трансформуються в голосування проти українських резолюцій в Генасамблеї ООН, посилення стратегічного партнерства з Росією, прикриваючи суперечливі рішення російською тезою про засудження “розширення НАТО на Схід””, — каже експерт.