Ситуація в Чорному морі може бути вирівняна, якщо Україна інтенсифікує удари по військових об’єктах у Криму.

Таку думку висловив капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020 рр.) Андрій Риженко.

“Зараз дійсно ситуація така, що, загалом-то, Росія домінує на Чорному морі і як на поверхні, так і в повітрі, в основному тому що вона контролює Крим. У Криму є бази і надводних кораблів, і підводних човнів, і авіації, і берегових ракетних комплексів. І у них дуже серйозно розвинена система ППО на Кримському півострові… Тобто насамперед, я думаю, що нам потрібно нарощувати наші можливості зі знищення цілей, які базуються там, або які по нас запускають ракети”, — сказав він.

Також Риженко вважає, що потрібно сконцентрувати зусилля зі знищення російських кораблів-носіїв ракет. Він нагадав, що в Україні зараз розвивається виробництво дронів-камікадзе, за допомогою яких можна здійснювати атаки кораблів, і певну їхню кількість уже вдалося пошкодити. Спікер також вбачає необхідність у розвитку українського надводного флоту, зокрема, серйозним інструментом у боротьбі з російськими кораблями могли б бути невеликі ракетні катери.

Він додав, що і літаки F-16 на озброєнні ЗСУ дадуть змогу завдавати ударів по флоту РФ.

“Я думаю, що отримання нами F-16 літаків, які можуть бути використані, зокрема і для завдання ударів по морських цілях, сприятиме тому, що ми ситуацію на морі вирівняємо. Але знову ж таки потрібно розуміти, що зусилля навіть на морі — це спільні зусилля і Військово-морських сил, і Повітряних сил, і навіть Сухопутних військ. Тому що, наприклад, такі системи як HIMARS, MLRS, вони належать Сухопутним військам. Тобто, звісно, кожен вид Збройних сил, він унікальний тим, що він призначений в основному для первинних дій у якомусь середовищі. Але ось ці межі між ними стираються, і їхній рівень взаємодії значно збільшується”, — сказав Риженко.

На його думку, такі спільні зусилля різних видів Збройних сил можуть допомогти Україні в майбутньому відкрити судноплавство в північно-західній частині Чорного моря, убезпечити українське узбережжя, взяти під контроль води.

Також, варто підкреслити, що українські морські надводні дрони для Росії — це серйозна проблема. Російські окупанти не мають повноцінних ефективних засобів протидії вже українським засобам впливу.

Про це заявив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

За його словами, те, що росіяни спробували захиститися баржами, це, швидше за все, після того, як вони побачили презентацію підводного дрона “Марічка”.

“Вирішили створити якийсь бар’єр при виході з Чорного моря в Азовське море. А як можна такий бар’єр створювати, якщо цей маршрут має підтримуватися постійно навіть в інтересах країни-окупанта Росії. І є відповідні проходи. Баржами все закрити неможливо”, — каже Коваленко.

Також оглядач прокоментував інформацію, що в морських надводних дронах є технологія, коли він заходить уже на ціль, то штучний інтелект віддає управління людині-оператору, який може обрати, припустімо, в якійсь затоці певний корабель за розмірами або його конфігурацією.

“Що ж до контурів, до того ж за відповідних умов. Ми всі бачили, як росіяни намагалися змінювати контури своїх бойових кораблів Чорноморського флоту, спотворюючи їх, наприклад, загальний контур, залишаючи таким сіруватим, а посередині створюючи якийсь глибоко чорний колір. Складалося таке враження, що це ніби, якщо здалеку дивитися, то чорний колір, він сприймається краще, і корабель здається меншим. Якщо це фрегат, то створюється враження, що це якийсь корвет. Але в тому-то й річ, що вночі за відповідного освітлення, хай як би ти не був перефарбований, все одно твої контури залишаються незмінними. І це, в принципі, є їхнім таким вразливим місцем, що і дає змогу підвищити ефективність використання надводних дронів саме в нічний час доби”, — пояснив він.