Офіційні джерела Міністерства оборони Республіки Білорусь розповіли як проходить підготовка до розміщення на території країни різних видів російського ядерного озброєння
Підпорядкована відомству телевізійна компанія “ВоенТВ” ранком неділі, 23 квітня 2023 року, оприлюднила сюжет під назвою “Ядерна зброя у Білорусі?”.
“Ніхто не виключає розміщення в країні ядерної зброї стратегічного призначення. А це зовсім інша розмова”, – йдеться в сюжеті.
Після цього показано людину у військові формі, чиє обличчя частково приховує маска.
Він розповідає, як готує площадку до розміщення російських ядерних ракет “Тополь”.
“Ми знаходимося на одному з майданчиків у районі бойової стартової позиції, де колись розташовувався ракетний полк військ стратегічного призначення. Наразі тут проводяться роботи з благоустрою території після зимового періоду, а також інші заходи, спрямовані на підтримку діючої інфраструктури у належному стані.
Щодо можливості використання об’єктів стратегічного призначення, що збереглися у спадок з часів Радянського Союзу, можна з упевненістю сказати, що за потреби вони оперативно можуть бути підготовлені до застосування. На даний момент наше завдання полягає в тому, щоб забезпечити в першу чергу збереження і підтримку в готовності до використання інфраструктури, що залишилася у спадок від ракетних військ стратегічного призначення, що знаходилася тут”, – каже на відео від білоруського “ВоенТВ” чоловік, ім’я та військові звання і посада якого не розкриваються.
У ролику показано пам’ятну табличку, що вказує на 56-й ракетний полк і 1692-у ремонтно-технічну базу Ракетних військ стратегічного призначення СРСР.
Зауважимо: Військові армії Білорусі повернулися з навчань у РФ, де вони проходили теоретичні та практичні заняття з застосування комплексів “Искандер-М” з ракетами з ядерним зарядом.
Навчання розпочалися на початку квітня. Заявлялося, що білоруські військові пройдуть повний цикл навчання, акцент робитимуть на “вдосконаленні практичних навичок у підготовці ракетного комплексу до застосування, тренуванні у його розгортанні та проведенні навчально-бойових пусків”.
Також вивчали “утримання та застосування тактичних ядерних боєприпасів ОТРК “Искандер-М”.
Крім того, показали пропагандистський ролик, де пояснили необхідність розміщення ядерної зброї на території Білорусі.
У сюжеті білоруського “ВоенТВ” пояснюють, що присутність такого озброєння є нібито фактором стримання для убезпечення від нападу на Білорусь.
Привід – збільшення оборонних витрат Польщі та “розширення НАТО”.
Також у відео зазначають, що Білорусь спільно зі своїм стратегічним союзником Росією “не може не реагувати на подібний ріст мілітаризму біля кордонів союзної держави”.
“Республіка Білорусь була одна з перших, хто відмовився і вивів ядерну зброю. Нам були обіцяні гарантії, що не буде силової протидії, протистояння, застосовано до нашої держави. Не буде економічного тиску та нападок на незалежність нашої країни. Це все було закріплено в Будапештському меморандумі. Ми не можемо більше вірити жодним заявам західних політиків. Ми чітко розуміємо, що в цій ситуації на загрозу застосування сили будемо реагувати лише силою“, – сказав цинічно міністр оборони Білорусі Віктор Хренін.
Також у відео згадали авіаціну техніку, яка може використовувати тактичну ядерну зброю, а саме переоснащені літаки Су-25. Пілоти, яких також пройшли відповідне навчання в Росії.
Крім того, Білорусь заявляє про підготовку до розміщення стратегічних ракетних комплексів на своїй території.
Показали, що білоруські військові проводять сезонні роботи з благоустрою об’єктів, де раніше базувалися підрозділи ракетних військ стратегічного призначення.
Таким чином хочуть зберегти інфраструктуру, яка залишилася у спадок з радянських часів.
“При необхідності вони можуть бути приготовлені до використання“, – сказав командир підрозділу.
Варто зауважити, що згаданий Будапештський меморандум був підписаний Україною, Росією, США та Великою Британією 5 грудня 1994 року. І його повна назва: “Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї”.
Водночас у травні 1992 року Білорусь брала участь у підписанні Лісабонського протоколу.