Глава Міноборони США Ллойд Остін наступного тижня відвідає Україну в рамках європейського турне, яке зараз готується Пентагоном. Військові експерти оцінили для порталу “Коментарі” перспективи даного візиту.
“Допомога з боку США може бути будь-яка. На сьогодні тут немає обмежень. Свого часу президент Обама наклав вето на надання Україні озброєння, але Трамп його скасував. А зараз Білий дім, в якому сидить Байден, лояльно до нас ставиться в плані надання озброєння. Це може бути все, що завгодно. Від аптечок зі знеболюючими і кровоспинними препаратами для солдатів — закінчуючи боєприпасами або різними видами озброєнь. Може бути узгоджене, наприклад, питання про можливу передачу нам двох батарей тактичної системи протиракетної оборони “Залізного куполу”, яка зараз проходить апробацію в США “, — військовий експерт, полковник запасу.
Ветеран, військовий і політичний експерт директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко звертає увагу, що візит буде не спеціально до України, а в рамках європейського турне. Глава Пентагону і його команда мають намір також відвідати Грузію, Румунію, Брюссель. В останньому відбудеться нарада міністрів оборони НАТО.
“Для мене єдина інтрига — кого покажуть міністру оборони США в якості майбутнього міністра оборони України. Питання відставки з посади глави Міноборони Андрія Тарана практично вирішене. І сенсу зустрічатися з ним Ллойду Остіну, ніби як, немає. Але навряд чи ВР до його приїзду встигне вирішити це давно назріле кадрове питання, — зазначає Юрій Кочевенко. — Звичайно, буде протокольна зустріч з чинним міністром. Але в рамках якоїсь іншої зустрічі, наприклад, з президентом, можливо, буде в складі цієї групи осіб, який розглядається в якості нового глави Міноборони України”.
Експерт не очікує жодних особливих сюрпризів або сенсацій від приїзду Остіна в нашу країну.
“Я позитивно оцінюю динаміку розвитку американо-українських відносин у галузі військового співробітництва. Нам, звичайно, завжди хочеться більшого. І це нормально. І ми повинні цього домагатися. Але і той рівень, який є зараз, для нас є досить суттєвим в рамках зміцнення обороноздатності. Можна, наприклад, згадати нещодавнє отримання матеріальних засобів у вигляді польових госпіталів, інших технічних засобів. У контексті ж розмов про можливе створення військової консультативної та навчальної місії ЄС в Україні , розраховую на поглиблення не тільки прямої технічної допомоги від міжнародних партнерів (у вигляді передачі якихось сил і засобів), а й — сприяння в розвитку українських виробничих потужностей в оборонному секторі. Щоб ми могли самі собі забезпечувати, — пояснює Юрій Кочевенко. — А також — допомога в підготовці фахівців військового профілю, які могли б цими силами і засобами користуватися. Адже можна передати скільки завгодно “Джавелінів”, “Апачів” або мобільних госпіталів, але якщо не буде фахівців, які вміють ними ефективно, оперативно і з максимальним ККД користуватися, користі від цього буде мало”.
Також візит Ллойда оцінив експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілія Куса для «Главред».
«Швидше за все, на зустрічі з ним будуть обговорюватися питання, пов’язані з можливістю збільшити поставки озброєння в Україну та проекти, які діють між Україною і Штатами.
Можливо, у США є бажання інспектувати ситуацію в плані освоєння виділення Україні прямої військової та фінансової допомоги і знову ж знову обговорити питання, пов’язані з протидією Росії (враховуючи активізацію двосторонніх контактів на цьому напрямку між Росією і Штатами у зв’язку з візитом Вікторії Нуланд).
Тобто, по суті, основна мета візиту – звірити годинники у питаннях військової безпеки», – зазначив він.