Год прошел, а за преступления на Майдане до сих пор никто не наказан. Общество требует результатов расследования громких дел – коррупционных деяний чиновников окружения Януковича, найти виновных в убийстве протестующих на улице Институтской 20 февраля. И родственники, и общественные активисты считают, что дела тормозятся и происходит это не без помощи генерального прокурора.
– Є думка, що ставши Генпрокурором, ви змінилися – на Майдані вас пам’ятають іншим…
– Ні. Це неправда. Я просто став чиновником. А на чиновниках тримається весь світ. Сьогодні, на жаль, в Україні ставлення до чиновників як до ворогів народу. Це обов’язково хабарники, люди, які зловживають владою, вчиняють шкоду всьому суспільству.
Насправді це скривджена думка. Чиновник – це людина, яка служить державі, і саме завдяки їй працює державний механізм. Я сьогодні потрапив в рамки, за які не можу вийти, розумієте?
Коли в Генпрокуратуру приїхав один з лідерів Автомайдану Сергій Коба, якого ми кілька разів виручали взимку під час усіх подій, я йому сказав, що чесно, по-батьківськи зняв би штани і …
Тому що не можна так діяти, не можна за гроші виступати проти людей. Треба мати совість і гідність. Якби я не був на посаді Генпрокурора, то зробив би це. Тому що я чотири рази бився з "беркутівцями" на Майдані. Я тоді був вільний в своїх діях. Зараз не можу цього робити, бо займаю цю посаду.
– Ходять чутки про ваше звільнення…
– Відповідно до закону "Про прокуратуру", Генпрокурора призначає Верховна Рада за поданням президента на п’ять років. Мій термін перебування на посаді Генпрокурора закінчується 19 червня 2019 року. Крапка.
– Чому ви влітку погодилися обійняти посаду Генпрокурора, не маючи досвіду роботи?
– Тому що посада міністра внутрішніх справ була зайнята (посміхається – УП). Мені було цікаво. Дійсно, є нові для мене речі. Наприклад, представництво в судах. Це надзвичайно складна робота. Там працюють професійні люди, які знають цивільне право. Це професійне ядро ГПУ, яке потрібно зберегти, і я це розумію.
І щоб зберегти це ядро, законодавчо нам вдалось забезпечити нормальні зарплати для працівників ГПУ. І одна з норм закону "Про прокуратуру", що діятиме з квітня, це передбачає. Прокурор після вступу закону в силу отримуватиме зарплату 13 тисяч гривень і вище.
– І ваша зарплатня теж підвищиться?
– Звичайно. Генпрокурор отримуватиме приблизно 50 тисяч гривень.
– Зараз ви скільки отримуєте?
– 6 тисяч 500. Насправді у мене зарплатня біля 17 тисяч гривень, але я потрапив під постанову Кабміну, згідно з якою скоротили зарплатню. І коли двічі на місяць я отримую по 3 тисяч, це трохи, чесно кажучи, образливо.
Тому що Генпрокурор не повинен отримувати таку заробітню плату. Але виходячи з ситуації в країні… Не хочу потрапити під таку критику, як Мустафа Найєм (посміхається – УП).
– Приблизно стільки ж коштує ваша краватка Louis Vuitton.
– Річ придбана п’ять років тому. Бачте, вона пошарпана (демонструє зворот краватки – УП). Що ще вам показати? Цьому годиннику (демонструє годинник – УП) десять років, ОMEGA (швейцарський годинник, про який в одному з інтерв’ю Ярема казав, що їх вартість – 15-20 тис. грн – УП). Що ще вас цікавить?
– Ваш будинок в елітному містечку "Золоче", який у жовтні зафільмували автомайданівці.
– У 2007 році я купив земельну ділянку – 0,75 га землі. Побудував будинок 268 кв.м. Його здали в експлуатацію в 2008 році і сьогодні він належить моїй дружині, а значить і мені. Там є прибудинкові споруди, що відображені в декларації про доходи.
У 2009 році я продав квартиру на Оболоні за 6 мільйонів гривень. Задекларував це і заплатив відсотки. Крім того, у мене дружина теж заробляє гроші. Я прожив на світі 51 рік, побудував будинок, посадив дерево, виростив сина.
– У вас є власний бізнес?
– Власного немає. Є дружина, є заощадження, які надають можливість заробляти гроші. Є родина, є брат, який займається підприємництвом в селі. Обробляє паї, там близько 5 тисяч га землі. Син заробляє 3500 гривень. Про сина запитання будуть?
– Суспільство аналізує діяльність прокуратури в том числі і за людьми, які засуджені. У суспільства були великі очікування щодо кримінальних справ проти чиновників режиму Януковича. Чому досі ніхто не сидить?
– Питання абсолютно просте. Єдине, що треба нам повернутися до функцій, що виконує прокуратура. Просто ви нам сьогодні ставите вимоги, що не стосуються наших повноважень.
Так от. Згідно із Конституцією, прокуратура здійснює нагляд за дотриманням законності під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва, представництва в суді, а також нагляд за дотриманням законності в місцях позбавлення волі, як передбачено.
Сьогодні таке враження, що не існує в нас інших правоохоронних органів, які дійсно покликані боротися зі злочинністю та корупцією. Прокуратура, поки не створено Державне бюро розслідувань, виконує функції з розслідування кримінальних проваджень там, де підозрювані 1-3 категорії державних службовців, народні депутати і правоохоронці.
Так от, якщо в результаті розслідування МВС або СБУ оголошується підозра 1-3 категорії державних службовців, тоді прокуратура забирає це провадження. Так вимагає КПК.
Я не знімаю з себе відповідальності, і ми готові пояснювати ситуацію по майданівських справах, там дійсно були недопрацювання, але вони більше стосувалися того, що відбувалося на першочерговому етапі.
– Наприкінці літа слідчі у справі Курченка розповідали про те, що ваші заступники гальмують справи. Декількох слідчих просто відправили у відпустку. Чи можете ви це спростувати або підтвердити?
– Спростовую цю всю інформацію. Всі справи, що стосуються високопосадовців і тих людей, які спричинили великі збитки для держави, знаходяться під моїм контролем. І ніхто з заступників не зможе негативно вплинути на процес розслідування. Якщо я дізнаюся, що були такі випадки, вони будуть негайно звільнені.
– Коли будуть результати?
– Розумієте, сьогодні суспільство вимагає негайних результатів. Але є порядок розслідування кримінального провадження. Він регламентований Кримінально-процесуальним кодексом. Ми ні терміни не порушили, ні закон не порушили. Ми їх розслідуємо, і підозрювані вчасно будуть засуджені, притягнуті до відповідальності.
– Ви встановили, де знаходяться колишні чиновники? Вони ж не всі в Росії. Пшонка, можливо, в Казахстані. Чи можливо хоч когось видати Україні сьогодні?
– Я вам хочу сказати, що в Казахстані його немає. Ми спілкуємося з Генеральною прокуратурою Казахстану. Я так розумію, вони знаходяться на території РФ. Оперативникам СБУ дані відповідні доручення – з'ясувати місцезнаходження і вжити заходів щодо екстрадиції їх на територію України.
Тому вся ця робота проводиться оперативними службами МВС і СБУ. Є проблема в чому? Проблема спілкування і взаємодії з управлінням міжнародної поліції, Інтерполом. Офіс цієї організації знаходиться в Леоні, Франція.
Мною до штаб-квартири Інтерполу були направлені два заступники, які вели переговори, щодо оголошення в міжнародний розшук Януковича та інших колишніх високопосадовців. Сподіваємось на позитивний результат. При цьому ми неодноразово надавали Інтерполу всі необхідні матеріали про причетність вказаних осіб, як до злочину масових вбивств на Майдані так і до розкрадання державних грошей.
Тобто є і економічна складова, і чисто кримінальні злочини. Але до цього часу по цім 7 особам не виставлені "червоні картки" і вони не оголошені в міжнародний розшук. Вони оголошені в державний і міждержавний розшук. Міждержавний – це в країнах СНД.
– Щодо розслідування вбивств на Майдані. Там є кілька епізодів. В одному з епізодів, щодо розстрілів 20 лютого, задіяні "беркутівці". Яка взаємодія з Аваковим? Ходять чутки, що він гальмує це розслідування.
– Там є кілька епізодів, починаючи від ступені тяжкості подій, що відбувалися на Майдані. Починаючи з ночі 30 листопада на 1 грудня, коли був перший розгін студентського Майдану, і закінчуючи 20 лютого, коли розстріляли 77 чоловік на вулиці Інститутській.
До цього були події в Маріїнському парку, де загинуло 5 чоловік. До цього були вбивства Жизневського, Нігояна на Грушевського. До цього було вбивство журналіста Веремія на Великій Житомирській. До цього були вивезення Ігоря Луценка і Вербицького в ліс, де Вербицький замерз. До цього були спалення Будинку профспілок.
Це все епізоди, що окремо розслідуються ГПУ. Задіяно 40 слідчих, і протягом тривалого часу проводяться відповідні слідчі дії. Особливо сьогодні приділяється увага розслідуванню кримінального провадження розстрілу 77 осіб 20 лютого на вулиці Інститутській, за матеріалами якого оголошена підозра, в тому числі, і Януковичу. За матеріалами цього розслідування були затримані керівник роти "Беркут" Садовник і два його підлеглих.
– Але Садовник втік. Ви його шукаєте?
– Прокуратура не займається пошуком. У нас просто немає відповідних підрозділів по розшуку осіб, які зникли від слідства. Ми дали доручення Службі безпеки України вжити заходів щодо його затримання.
Стосовно двох інших працівників "Беркута", які знаходяться під вартою, виконується стаття 290 Кримінально-процесуального кодексу – вони ознайомлюються з матеріалами справи. З вересня слідство вже не ведеться. І як тільки підозрювані закінчать ознайомлення з матеріалами справи, обвинувальний акт буде спрямований до суду.
Решта епізодів розслідується окремими групами слідчих працівників і оперативників. Ці групи створені розпорядженням Генерального прокурора. Туди включені як працівники МВС так і СБУ. Зараз, ми змогли повністю налагодити і скоординувати нашу роботу і діємо як єдиний механізм.
Тому що, дійсно, у нас були деякі непорозуміння, з МВС. Особливо коли відбувалася апеляція щодо зміни запобіжного заходу з арешту на домашній арешт відносно Садовника, коли в суд приїхали діючі працівники "Беркуту" переодягнені в цивільний одяг, і тиснули на сім’ї Небесної сотні, які там були присутні.
Я написав листа міністру Авакову і просив провести службове розслідування, цих людей покарати, притягти до дисциплінарної відповідальності. Була отримана відповідь, що там не було порушень.
Тому відбулися відповідні, якщо можна так сказати, бесіди з керівниками цих відомств, і сьогодні всі протиріччя усунуті.
Вони сьогодні проводять додаткові службові розслідування, вони надали нам в групи працівників міліції, які будуть нам сприяти в розкритті злочину. Тому що немає ані зброї, з якої стріляли, немає жодних показів працівників міліції, які б допомагали нам розкривати цей злочин, на превеликий жаль.
Немає абсолютно ніякої додаткової інформації, окрім тієї, що отримана слідчими. Проведено приблизно 700 експертиз. Це відтворення місць події, допити, огляди, відповідні слідчі дії, що базуються на відеозаписах камер відеоспостережень, мобільних телефонів, відеозаписів викладених в мережу Інтернет і т.д.
Це дуже важко робити, тому що інших доказів не існувало. Якщо пам’ятаєте, одразу після Майдану почалась анексія Криму. Туди на півострів повтікала більшість із тих, хто був причетний до масових вбивств. 150 працівників "Беркуту" виїхали за межі України на чолі з Кусюком, Мариненко, Коряком, керівники міліції, які керували цими структурами, теж втекли.
Залишки підрозділу "Беркут", який зараз називається підрозділом особливого призначення, були відряджені в зону АТО. І розслідувати об’єктивно на першочерговому етапі було дійсно важко. Сьогодні я сподіваюся, що у нас немає непорозумінь.
по материалам Украинской правды