Росія пристрілюється, завдаючи ракетних ударів по Україні. Такі атаки тільки посилюватимуться у найближчому майбутньому.

Про це заявив військовий експерт Олег Жданов під час одного зі своїх ефірів.

“На мій погляд, це пристрілка. Вони пристрілюють ті місця. Чи ближче ми наближатимемося до зими, тим більше, на мій погляд, ці обстріли посилюватимуться. Точність цих обстрілів буде підвищуватися”, – сказав Жданов.

За його словами, Росія б’є по об’єктах критичної інфраструктури крилатими ракетами. Деякі з них, зокрема Х-101, вже закінчуються. Про це свідчить й те, що РФ почала використовувати для атак на Україну ракети такого типу 2022 року випуску, отже вони потрапляють на фронт просто з-під конвеєра.

Експерт не виключає, що Росія може обходити санкції, щоб отримати комплектуючі до своїх ракет. За його словами, цей момент потребує глибокого аналізу. Втім, ракети в Росії все ще є, виробництво налагоджено, тому атаки на Україну триватимуть до кінця війни.

“До кінця війни будуть ракетні обстріли, повірте. Така методика ведення війни Російської Федерації”, – зазначив Жданов.

Голова Українського аналітичного центру економіст Олександр Охріменко вважає, що в економічному сенсі впоратися з енергетичним терором неможливо. Лише військовими методами.

“Нам потрібно більше і кращих систем ППО. Зараз збиваємо 60% ракет і дронів, а якщо будемо збивати 90%, то збитки, звичайно, будуть меншими. Поки ж відбувається так: окупанти щось розбивають, ми через якийсь час чинимо (якщо це можливо), потім знову “прильоти”. Тупик”, – пояснює експерт виданню Коментарі.

За його словами, Захід нам обіцяв допомогти відремонтувати ті чи інші об’єкти, надати обладнання. Але він не зможе вирішувати ВСІ наші проблеми, упевнений Олександр Охріменко.

“Наприклад, постачання енергообладнання, що нам обіцяють, по-перше, розтягнеться на кілька років (а нам все потрібно тут і зараз), а по-друге – все це може бути виведено з ладу обстрілами, – зазначає експерт. – Тому й енергозбереження особливого ефекту під час війни не дасть. Що заощаджувати, якщо ті чи інші енергетичні об’єкти знову рознесли? Тож економіка та енергетика зараз щільно зав’язані на воєнці. І вирішувати ці проблеми можна лише військовими заходами”.

Голова Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин звертає увагу, що основна теза – не економія електроенергії, а зниження споживання в години ранкового та вечірнього піків.
Перше – це захист усіма доступними засобами ППО об’єктів енергетики.
Друге – створити загальнонаціональну систему кризового енергоменеджменту за участю Міненерго, Держенергоефективності, Держенергонагляду та НКРЕКУ.

“Різноманітні поради у медіа – добре, але не системно. Потрібна системна професійна допомога громадам нон-стоп. І це має бути не проект для чергових активістів-багатоверстатників на грантах, а цільові зусилля держави за підтримки міжнародних організацій”, – вважає експерт.
Третє – цільова медійна підтримка, яка б пояснювала населенню, в чому суть обмежень. “Що це не “економія світла”, а допомога у стійкості енергосистеми за рахунок зниження навантажень, особливо потужними електроприладами, що включаються в години пікових навантажень, – наголосив Ігор Черкашин. — Потрібно популярно пояснити елементарні речі, що, наприклад, електричний обігрівач витрачає втричі більше електроенергії, ніж обігрів приміщення за допомогою спліт системи (кондиціонера). Багато хто впевнений, що не можна використовувати спліт для обігріву і навіть не підозрюють про такі можливості. Багато хто вважає, що, включаючи 2,5 кВт електрочайник у години піків “на хвилиночку” не беруть участь у навантаженнях системи. Адже таких користувачів мільйони по країні. Якщо є вдома газ, перейдіть на традиційні чайники, якщо тільки електрика, кип’ятіть після 23 або до 7 ранку і заливайте окроп у термос на день. Не треба сидіти у темряві при стеоринових свічках, дихаючи хімією – використовуйте світлодіодні світильники із резервним живленням. Таких нюансів безліч, ними треба цікавитись та застосовувати. В іншому випадку диспетчера енергосистеми будуть використовувати крайні заходи для утримання енергосистеми, примусове відключення споживачів на якийсь час. Також важливо розуміти, що ситуація посилюватиметься до перемоги над агресором. Бережіть себе та вчіться жити в нових умовах”.