Міністерство закордонних справ у суботу прокоментувало рішення Словаччини, Болгарії, Польщі, Румунії та Угорщини підтримати продовження заборони на імпорт зерна з України після 15 вересня, коли спливає дія відповідного обмеження ЄС.

Про це йдеться в опублікованому на сайті МЗС коментарі.

Зовнішньополітичне відомство назвало «категорично неприйнятним» продовження торговельних обмежень на імпорт зерна з України після 15 вересня, коли сплине дія заборони Єврокомісії.

«Викликають повне нерозуміння й наміри додати до переліку заборонених до імпорту товарів і інші категорії української продукції. Такі односторонні обмеження не відповідають духу й букві Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та принципам і нормам Єдиного ринку ЄС», – додали у міністерстві.

МЗС закликало Євросоюз і п’ять причетних країн «знайти збалансоване рішення на основі законодавства ЄС та Угоди про асоціацію», підкресливши, що деякі з цих держав отримали «посилене фінансування відповідних секторів із європейського бюджету».

МЗС також висловлює «повне нерозуміння» через наміри розширити перелік заборонених до імпорту товарів, додавши до нього інші категорії української продукції.

Дипломатичне відомство апелює до того, що подібні односторонні обмеження не відповідають Угоді про асоціацію між Україною та Євросоюзом, а також принципам і нормам Єдиного ринку ЄС.

«Закликаємо керівництво Євросоюзу та причетні країни, деякі з яких отримали посилене фінансування відповідних секторів із європейського бюджету, знайти збалансоване рішення на основі законодавства ЄС та Угоди про асоціацію. Лише в дусі солідарності можна протидіяти викликам, спричиненим російською агресією проти України, зміцнювати Єдиний ринок ЄС», – додає міністерство.

Напередодні, як цитує Reuters, міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив, що Варшава і ще чотири країни-сусідки України розглядають продовження заборони на імпорт українського зерна до кінця цього року.

Телус додав, що він і четверо його колег зі Словаччини, Угорщини, Болгарії та Румунії підтримують транзитні субсидії та хочуть додати нові товари до переліку заборонених до імпорту (наприклад, українську малину у випадку Польщі).

Нагадуємо із 2 травня діє заборона від Єврокомісії на постачання чотирьох видів агропродукції: пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику – з України до п’яти країн – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Обмежувальні заходи мали тривати до 5 червня. Згодом їх продовжили до 15 вересня.