Дата проведення Собору, під час якого представники українських православних церков мають ухвалити рішення про об’єднання церкви й обрати її предстоятеля, залежить від Вселенського патріарха.

Про це заявив предстоятель УПЦ КП Філарет

«Це залежить не від нас, а від Вселенського патріарха. Тому, що він повинен призначити на цей собор свого представника. Собор буде проходити під керівництвом українських архієреїв, але присутнім буде на цьому соборі представник Вселенського патріарха як представник, але не як голова Архієрейського собору. Головою Архієрейського собору будуть українські архієреї», – сказав Філарет.

На питання: чи буде проведений собор у листопаді, Філарет відповів, що «сподівається» на це. За його словами, підготовка до собору вже розпочалася.

Також предстоятель УПЦ КП повідомив про можливе місце проведення такого собору.

«Оскільки це Архієрейський собор, то він буде скликаний за рішенням Вселенського патріарха і прибуттям сюди його представника. І тоді кожна церква збирає своїх архієреїв на цей Архієрейський собор. Ми вважаємо, що Архієрейський собор буде проходити у Софіївському соборі», – зазначив Філарет.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Як відомо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату ухвалив рішення надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні. Тепер у Києві має бути скликано Собор за участю архієреїв УПЦ КП, УАПЦ, а також УПЦ МП, які звернулися до Вселенського Патріарха з проханням про Томос. Собор здійснить церковне об’єднання, утворивши єдину помісну УПЦ, і обере її предстоятеля. Після цього відбудеться отримання предстоятелем єдиної помісної автокефальної УПЦ Томоса як документа (грамоти). 

Нагадаємо, Звертаючись до вірян у Стамбулі 21 жовтня, патріарх Варфоломій повторив, що прерогативи Константинопольського патріархату мають за джерело рішення Вселенських соборів і є обов’язковими для всього православного світу.

«Подобається це нашим російським братам чи ні, незабаром вони визнають рішення Вселенського патріархату, бо у них не буде іншого вибору», – заявив Варфоломій. Він додав, що знає про джерело фінансування публікацій, що становлять «чорну» пропаганду в українському питанні.

Ця заява Вселенського патріарха є його першою публічною відповіддю на звинувачення з боку Москви в справі надання автокефалії українській церкві.