8 січня православний світ відзначає важливе свято – Собор Пресвятої Богородиці, передає Корупція.Інфо

Популярне: Пані Супрун як прокоментуєте? Медсестра кинула спливати кров’ю дитину, порвавши вени

Собором цей день називається тому, що на відміну від окремих свят на честь Пресвятої Богородиці (наприклад, Її Зачаття, Різдво, Благовіщення та ін.) В даний день відбувається загальне (соборне) святкування і інших осіб, близьких Пресвятій Діві Марії і Господу Ісусу Христу.

Свято Собору Пресвятої Богородиці має давнє походження, його встановлення належить до ранніх часів Християнської Церкви. Уже в 4 столітті Єпіфаній Кіпрський, а також святий Амвросій Медіоланський і блаженний Августин в своїх повчаннях на свято Різдва Христового з'єднували хвалу народженій Боголюдині з хвалою народила Його Діві. Офіційне вказівку на святкування Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Різдва Христового можна знайти в 79 правилі VI Вселенського Собору, що відбувся в 680-681 роках.

В святкування Собору згадується пам'ять святого Йосипа Обручника, царя Давида предка по плоті Господа Ісуса Христа і святого Якова, брата Господнього, сина від першого шлюбу святого Йосипа Обручника. Святий Яків супроводжував разом зі своїм батьком Йосипом Божу Матір і Богонемовля Ісуса при втечі в Єгипет.

Традиції свята

Вважалося, що це свято для жіноцтва важливіше, ніж Різдво, оскільки пов'язане з Матір'ю Божою.

В народі вірили, якщо вагітна жінка чи її чоловік, навіть через крайню необхідність, працюватиме в цей день, то у неї народиться дитина з фізичними вадами — шестипала, безпала, або ж зі зрослими пальцями.

В цей день починали колядувати й жіночі ватаги. На Богородицю відвідують бабів, які приймали в них роди, пригощаючи вечерею, а також справляють обіди та панахиди по померлих (начебто вночі всі небіжчики сходяться до храму і їм правлять молитви священики, що також померли).

У деяких місцевостях на Галичині до сходу сонця запалювали на подвір'ї дідуха, перестрибували через вогонь і перегоняли домашніх тварин, оскільки вночі "мають гуляти відьми".