Існує можливість, що українські депутати або інші представники істеблішменту можуть втратити право на звільнення від мобілізації. Рішення про це, ймовірно, буде прийнято найближчим часом.

За інформацією українського видання, розробники законопроєкту налаштовані піти на часткове пом’якшення норм, але при цьому зберігатимуть загальну концепцію, особливо щодо обмежень для ухилянтів.

«Поки варіанта не видно. Зрозуміло, що треба розширювати базу мобілізованих. Але як це зробити без каральних заходів для ухилянтів, незрозуміло. Очевидно, прибиратимемо бронь для депутатів, чиновників тощо, щоб показати, що всі рівні. Практичного сенсу у цьому небагато, але інакше народ не зрозуміє», — сказав у розмові з виданням один із депутатів від «Слуги народу».

За матеріалами, ще одна ідея, яка розглядається, — це відмова від ухвалення єдиного великого законопроєкту про мобілізацію, замінивши його декількома меншими та тематичними законопроєктами, наприклад, окремо прийняти норми про демобілізацію. Однак військове керівництво виступає проти цієї ідеї. Там побоюються, що в один момент отримає право на демобілізацію одразу величезна кількість військовослужбовців – тих, хто пішов до армії в перші місяці повномасштабної війни, а замінити їх не буде кому.

У цілому, незалежно від формату мобілізаційного законопроекту, його прийняття не вирішить проблему з пошуком і заміною людського ресурсу для армії, і це може створити серйозні труднощі на фронті. З огляду на загальноприйняту думку, війна, ймовірно, триватиме принаймні до 2024 року.

Варто відзначити, що військові та політичні інтереси можуть виявитися у суперечності, особливо враховуючи загальну непопулярність теми мобілізації. Один з учасників парламентських обговорень висловив думку, що «у будь-якому разі, винні будуть депутати, тому що це ми проголосували».