З сьогоднішнього дня законну силу набрали правила, які визначають критерії зношеності національної валюти.

У середу, 2 січня почала діяти постанова Національного банку України про правила визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних і обігових монет національної валюти України. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Так, з сьогоднішнього дня, згідно з постановою регулятора, в Україні можна буде здати рвані, зношені та значно пошкоджені українські банкноти в так звані уповноважені банки.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Йдеться про значно пошкоджені банкноти, які втратили платіжні ознаки внаслідок пожеж, повеней, забруднення хімікатами тощо.

При прийнятті подібних банкнот, уповноважені банки, якими є ПриватБанк, Ощадбанк і Райффайзен Банк Аваль, не будуть піддавати купюри обстеження.

Пошкоджені банкноти будуть упаковуватися з максимальним збереженням цілісності і передавати в НБУ як сумнівні для проведення досліджень разом із заявою та відповідною довідкою про вилучення/прийняття банкнот для дослідження, зазначили в НБУ.

Раніше ми повідомляли, що якщо у вас є в наявності зіпсовані якимось чином купюри-не варто від них позбавлятися. Їх можна поміняти на платоспроможні гроші.

Так, якщо у вас сталася пожежа, повінь або будь-яке інше стихійне лихо постраждали ваші гроші, або ж купюри просто порвалися або зносилися — не турбуйтеся.

«Наприклад, люди постраждали в результаті паводків, але є залишки банкнот. За результатами дослідження було встановлено, шахрайських дій з боку клієнта не було, є документи що дійсно людина постраждала. Клієнту були замінені такі банкноти», – розповів головний спеціаліст департаменту грошового обігу НБУ Віталій Ковтонюк.

Обміняти можна також зношені, надірвані, склеєні або забруднені купюри. З плямами від фарб або штампами. Головне, щоб можна було побачити серійний номер банкноти.

«Якщо площа банкнот зберегла більше 55%, то клієнту вони обмінюються на місці. Якщо площа менша – це вже беруться на дослідження»,– додав Віталій Ковтонюк.

Розплачуватися можна тільки гривнями, які не викликають сумніву в їх справжності. Так само і в магазинах не мають право давати здачу пошкодженими купюрами. Такі банкноти потрібно здавати разом зі щоденною виручкою інкасаторам банків, в яких обслуговуються.

Банк зобов’язаний без обмежень і безкоштовно обмінювати не придатні до обігу гривні. І передавати на утилізацію в банкнотно-монетний двір. Як підрахували фахівці, в обігу найдовше знаходяться купюри номіналом 100, 200 і 500 гривень.

Їх вік фінансового життя може тривати до восьми років. А ось купюри від однієї до 10 доводиться міняти майже щорічно.