Україна готується провести саміт лідерів держав-партнерів на підтримку міжнародного формату Кримської платформи влітку 2021 року.
Про це повідомив заступник керівника Офісу президента України, дипломатичний радник президента Ігор Жовква у публікації для «Дзеркала тижня».
«Торік питання Криму було повернуте в міжнародний порядок денний. Це означає, що у 2021 році ми маємо зробити акцент на змістовній праці. Важливими стануть результати саміту лідерів держав-партнерів на підтримку міжнародного формату Кримської платформи, який готуємося провести в Україні влітку 2021 року», — сказав він.
Раніше проведення саміту Кримської платформи планувалося на травень 2021 року. Також Ігор Жовква зазначив, що у 2021 році планують також проведення саміту «нормандської четвірки».
«Його стратегічним завданням буде обговорення ключового питання встановлення миру в Донбасі на українських умовах», — сказав він.
Нагадаємо, у вересні 2020 року під час виступу на загальних дебатах 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, президент України Володимир Зеленський повідомив про створення переговорного майданчика під назвою «Кримська платформа». Це міжнародний формат переговорів для координації дій світової спільноти з деокупації Криму і захисту прав та інтересів кримчан.
Кримська платформа працюватиме на кількох рівнях. Перший – найвищий політичний рівень, у якому братимуть участь глави іноземних держав та урядів. Другий – рівень очільників зовнішньополітичних відомств та міністрів оборони. Третій – міжпарламентський рівень. І четвертий – рівень неурядових експертів.
Нагадаємо, Європейський Союз повністю підтримує українську ініціативу щодо створення Кримської платформи. Велика Британія підтримала концепцію Кримської платформи й повідомила, що відкрита до консультацій. Естонія оголосила, що також хоче взяти участь.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснював, що Кримська платформа — це новий міжнародний майданчик, який консолідує спільні зусилля з виведення військ Росії з Криму та з виходу звідти її адміністрації. На перших етапах він потрібен для обговорення проблем окупованого Росією півострова.