З 1 квітня стартує новий виток пенсійної реформи. Планується, що на цьому етапі буде проведено автоматичний перерахунок пенсій для тих пенсіонерів, які не поспішають за вислугою років на заслужений відпочинок, а продовжують працювати, передає Корупція.Інфо
Зараз тим, хто хоче домогтися збільшення виплат, необхідно подати заяву до територіальних управлінь Пенсійного фонду. Або про це повинен подбати роботодавець. Але починаючи з квітня система автоматично перерахує пенсії громадянам України, які досягли пенсійного віку, хоча останні два роки офіційно працювали і робили відрахування з зарплати до Пенсійного фонду.
Популярне: "Штрафи для водіїв не збільшуються, проте…": Скоро в Україні зміняться правила паркування
Для тих працюючих українців, у яких станом на 1 квітня 2018 року минуло менше двох років з моменту досягнення пенсійного віку, перерахунок також відбудеться автоматично, але не раніше ніж через 24 днів з дня виходу на пенсію.
Як це буде
Громадянам, які продовжують працювати понад два роки після призначення пенсії, в плюс до виплати врахують придбаний страховий стаж і підрахують відсоток відрахувань із зарплати. Міністр соціальної політики Андрій Рева розповів "Вістям", що в разі, якщо ж зарплата стала нижчою за ту, що була до виходу на пенсію, зменшувати пенсійну виплату ніхто не буде.
"З 1 квітня пенсії будуть перераховані тим пенсіонерам, які працювали останні два роки. Згідно із законом кожні два роки у працюючих пенсіонерів зростає страховий стаж, їм повинні робити перерахунок стажу, відповідно і пенсій. Якщо людина працювала 40 років і плюс два роки, то коефіцієнт буде не 0,40, а 0,42. Якщо у них коефіцієнт заробітку був вище, ніж той, за яким була призначена пенсія, то збільшать коефіцієнт. Якщо менше, то залишать існуючий. Підвищену пенсію ця категорія громадян отримає вже в квітні", – пояснив Андрій Рева.
Як збільшиться пенсія
Основним залишається питання, наскільки ж збільшиться пенсія, і чи буде це відчутно для гаманця. Але чиновники запевняють: все індивідуально.
При розрахунку пенсій в Пенсійному фонді зараз використовують середню зарплату 3764 грн, яку співвідносять з зарплатою конкретної людини і стажем за спеціальною формулою. Також на сайті Пенсійного фонду бажаючі зможуть в спеціальному калькуляторі вирахувати свій відсоток надбавки, проте на даний момент, з технічних причин, опція для користувачів недоступна.
Економіст Олександр Охріменко запевняє, що більшості пенсіонерів надбавки будуть невеликими.
"Реально цей перерахунок пенсій ні на що не вплине. Якщо громадянин пенсійного віку працював не офіційно, то його перерахунок і зовсім не торкнеться. В Україні скоро вибори, тому інформація про підвищення пенсій буде постійно з'являтися, а в цілому суми цих додаткових виплат будуть невеликими, так що потрібно ставитися до цього як до реклами. Можна судитися за перерахунки, але якщо в Пенсійному фонді грошей немає, то звідки будуть їх брати на виплати? Можливо, якщо провести інвентаризацію і навести порядок в ПФУ, то суми істотно б зросли ", – розповів нам економіст Олександр Охріменко.
Перерахунок торкнеться військових і силовиків
Також очікується, що Пенсійний фонд почне основні виплати перерахованих і збільшених пенсій за січень-квітень 2018 роки для пенсіонерів силових структур. При нарахуванні нової пенсії буде враховуватися оклад за посадою, оклад за спецзвання і процентна ставка за вислугу років. Для даної категорії громадян страхова виплата виявиться більш значною, ніж для працюючих пенсіонерів: з 1 січня 2018 сума виплати буде збільшено на 50%, з 1 січня 2019 – на 75%, а з 2020 року і зовсім на 100%. Тобто з 01 січня 2019 по 31 грудня 2019 військовим пенсіонерам щомісяця окремою сумою будуть виплачуватися 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії і місячним розміром отриманої пенсії в період з 01 01 2016 по 31 12 2017.
Чи варто судитися
Екс-суддя Валківського районного суду Харківської області, який також є майором міліції у відставці, подав позов до Пенсійного фонду з вимогою перерахувати йому пенсійну виплату з 1 січня 2016 роки як пенсіонеру органів внутрішніх справ. Колишній правоохоронець взявся за справу завзято і дійшов до Верховного суду України. 16 лютого 2018 року суддівська колегія винесла рішення на користь позивача і зобов'язала Пенсійний фонд перерахувати пенсію на рівні пенсійних виплат для Нацполіціі.
Інші екс-міліціонери почали також звертатися в суди за перерахунком їх пенсійних виплат. І, як правило, по більшій частині справ виносяться позитивні рішення, але перерахувати і одномоментно виплатити пенсії всім колишнім правоохоронцям для Пенсійного фонду буде проблемно через дефіцит коштів. Старший партнер адвокатської компанії "Кравець і партнери" Ростислав Кравець вважає, що за свої права варто боротися.
"Перерахунок пенсій співробітникам правоохоронних органів щодо виходу на пенсію повинні зробити з урахуванням індексації, яку провели для співробітників Нацполіціі – це ідентична, але перейменована структура. А пенсія повинна складатися на підставі заробітної плати співробітників поліції. Після винесення рішення Верховним судом судді при прийнятті аналогічних рішень можуть враховувати аргументи, якими керувалася суддівська колегія касації: коли позивач звернувся до суду, в чому полягала суть його претензій, в який момент він виходив на пенсію і так далі. У будь-якому випадку, громадяни, які вважають, що їх права порушені і Пенсійний фонд не бажає виправляти допущену помилку, повинні звертатися до суду", – прокоментував адвокат Ростислав Кравець.