Колишній виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко, який є головним претендентом на пост міністра енергетики України, брав участь в приховуванні схем олігарха Ігоря Коломойського і мав намір допомогти йому розділити державне підприємство “Укрнафта” на дві частини: родовища повинні були відійти олігархові, а газова з боргами перед податковою – державі.

Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook написав журналіст Сергій Лямець.

Передаємо його слова в оригіналі:

Отже, це не просто чутки. Юрій Вітренко може стати новим міністром енергетики України.

Чесно кажучи, я зробив знаменитий рух “рука-обличчя”. Парадоксально! Людина, яка свого часу посміла отримати собі мільйони доларів премії, а потім майже віддав “Укрнафту” в руки Ігоря Коломойського, – тепер йде на підвищення. Хотілося б зрозуміти, невже в оточенні Володимира Зеленського нікому відкрити Google і забити в пошуковий рядок “Юрій Вітренко”?

Напередодні євромайдан ми з Олексієм Комахою намацали приголомшливу історію. Якийсь інвестиційний банк AyA Capital готувався скупити борги державної компанії “Вугілля України” з дисконтом 70%! А потім – пред’явити їх державі до погашення, адже (як виявилося) тому довго існує ціла державна гарантія. Це означає, що тобі повернуть всі 100% боргів з держбюджету.

Уявіть собі масштаб схематозу! Купив за 30% – почекав день! – погасив за 100%. Обсяг вкладень – 900 млн грн. Прибуток – 2100 млн грн. За тодішнім курсом 8 це приблизно $ 260.

У банку AyA Capital був власник. Ім’я цього супергероя-схемотехніка – Юрій Вітренко, син знаменитого політика 1990-х Наталії Вітренко. Зрозуміло, що не всі 260 мільйонів доларів він планував покласти собі в кишеню. Напевно це була одна з операцій так званої “Сім’ї”. Знаючі люди показували нам в сторону екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького. Але все ж, я впевнений, мільйонів 100 доларів Вітренко явно міг отримати.

Ми з Олексієм викотили на “Українській правді” офігенне розслідування. У відповідь почули істерику на зразок тієї, яку багато років по тому Вітренко закотить в прямому ефірі Hard з Наталією Влащенко.

До слова, у 2013 році схему з “Вугіллям України” Вітренко проводив під руку зі своїм тодішнім другом Андрієм Коболєвим. Зараз Коболєв – головний публічний ворог Вітренко.

На жаль, незабаром після нашого розслідування почався євромайдан, і цієї операції навряд чи судилося відбутися. Хоча цілком можливо, що спритні хлопці зуміли “розпиляти” 2,1 мільярда з держбюджету під звуки пострілів на Майдані. Якщо у вас є інформація про борг “Вугілля України” – напишіть, будь ласка, в лічку.

Незабаром Вітренко сплив на посаді компаньйона глави НАК “Нафтогаз” Андрія Коболєва. Ця пара з’явилася тоді завдяки протекції прем’єра Арсенія Яценюка. Але вони виявилися більш везучими, ніж їх покровитель. Після відставки Яценюка, тандем зумів втриматися при владі. А через якийсь час Вітренко заявив, що це саме він є батьком успіху “Нафтогазу” в Стокгольмі. Мовляв, це він побив Росію в суді.

Прочитавши цю заяву, значі про справжній стан речей люди сказали мені: “Стокгольм був досягненням не його. Ким був Вітренко, коли цей суд починався? Дрібним клерком”. Але через якийсь час причина такої хоробрості виявилася – Вітренко отримав частину знаменитої премії в $ 21 млн з формулюванням “за перемогу в Стокгольмі”. Так, премія повинна була складати $ 42 мільйони, але після виниклого скандалу залишок так і не заплатили. Але Вітренко продовжував вимагати собі грошей навіть в лютому 2020 року.

Вимагаючи премію, Вітренко вів один суперпроект – по розділу “Укрнафти” на дві частини. Співпрацював з Ігорем Коломойським. На поверхні, Вітренко щільно загравав з “соросятами”, проштовхуючи в компанії незалежну наглядову раду. А по факту, понад рік покривав схеми Коломойського і допомагав тому розділити компанію на дві частини. Подейкують, що нафтова частина з родовищами відійшла б олігархові, а газова з боргами перед Податковою – державі. Не знаю, але Коболєв переграв і звільнив Вітренко, за що той на нього образився.

Знаєте, що парадоксально! Зараз Вітренко – головний претендент на пост міністра енергетики. Невідомі сили хочуть затвердити його вже на цьому тижні. Про диво, Вітренко може в’їхати в кабінет Ставицького, під керівництвом якого свого часу готувався скуповувати борги “Вугілля України”.

Хто рухає цю людину? Після перемоги Зеленського, Вітренко навіть називали одним з кандидатів в прем’єри. Він двічі (!) Був проігнорований Офісом президента та Зеленським. І тим не менше, ось він знову лізе.