Держприкордонслужби Петро Цигикал озвучити плани щодо виділення на проект «Стіна» ще 500 млн грн, як НАБУ і САП завдали нищівного удару по самим прикордонникам і підрядникам, які виконували проект. Затримано сім осіб, підозрюваних у розкраданні майже 17 млн грн (з них четверо — прикордонники), передає Корупція.Інфо.

Популярне: Невимовний біль… На Львівщині поховали відомого ветерана АТО, який наклав на себе руки. Причина наводить жах

Але, за даними співрозмовників «Вістей», досліджували «Стіну», в реальності обсяг розкрадань в рази більше — мова про зникнення мінімум 70 млн грн. А саме загородження, на яке пішли мільйони, являє собою сітку, не здатну зупинити скільки-небудь серйозний наступ. Місцеві кажуть: подекуди її вже подрыли кабани.

Підставні на марші

НАБУ веде справу весь 2016 рік, звертаючись до судів найближчих до кордону областей. За минулий і позаминулий роки на «Стіну» прикордонникам виділяли 600 млн грн, головний розпорядник — «1-й Окремий відділ капбудівництва» (розподілив 325 млн). Без тендерів, прямими договорами. Приклад — фірма «Констракшн Груп», яка отримала 58 млн, зобов’язалася побудувати опорний пункт на 120 чол. (виділили 11 млн). Детективи НАБУ позначили в матеріалах справи: прикордонники та підрядники підробили акти виконаних робіт і просто вкрали 11 млн. «Зараз затримані три людини, вони працювали на посадах в хозсекторе і причетні до процесу будівництва. Але саме затримання ніяк не впливає на необхідність реалізації проекту», — підтвердив «Вістям» прес-секретар Держприкордонслужби Олег Слободян.
«Більшість з 11 підприємств-підрядників (отримали від 1 до 60 млн грн. — Авт.) — харківські, оформлені на підставних осіб», — сказав «Вістям» юрист громадської організації «Громекс» Павло Калінніков.

Очевидно, що координували їх «зверху», може, в Кабміні». Громадські діячі з Харківського антикорупційного центру розповіли нам, що цей підрядник у зв’язці з «Скорпіон-РП» мають відношення до дружини глави МВС юрист Павло Калінніков

Читайте також:   Нардеп Костенко програв суд фірмі Гонтарєвої і тепер змушений вибачатися за наклеп
«Зв’язок з Інною Авакової простежується через ланцюжок директорів і засновників фірм-прокладок, — говорить експерт організації Євген Лисичкін. — «Констракшн Груп» — сімейна фірма екс-прокурора Харківської області Василя Синчука, а «Скорпіон» — фірма сім’ї Кухарів (Василь Кухар — колишній голова Харківського апеляційного суду). Через керівника фірми вони пов’язані з нардепом Дмитром Шенцевим. Сінчук і Кухар — близькі бізнес-партнери корпорації Інни Авакової «Інвестор», у них є ряд спільних проектів, які веде один менеджер».

Показовий і епізод з купівлею бронемашин-амфібій «Тритон» на заводі «Ленкузня» (їм опосередковано володіє Петро Порошенко). «Тритони», розроблені в 2015-му (вже в листопаді були укладені договори на постачання 4 шт. прикордонникам «вагою» в 59,5 млн), озброюють кулеметом, гранатометом і системою запуску димових гранат. Але після аудиту з’ясувалося: «Купили недосконалу техніку, яка не могла виконувати функції та використовуватися для охорони кордону». Закуплені «Тритони» досі досліджують. «Я бачив цю техніку на кордоні. Вона має бойову навантаження, і не ясно, що в ній не сподобалося: орати поле на ній не можна, а ось відбивати агресію — цілком», — сказав Слободян.

Чи будуть переносити «Стіну»

Сама «Стіна», за словами прикордонників, зараз побудована на 15% — на цей рік заплановано початок робіт в Луганській області. В ідеалі це — рів з насипом, контрольно-слідовою смугою, рокадной дорогий (для тих самих «Тритонів») і, власне, стіна з колючим дротом і камерами. Також будуються вишки і командні пункти. «У нас поряд з Козачою Лопанню оформлений «зразково-показовий» ділянка — сюди везуть депутатів і журналістів. Зняли питання з контрабандою (раніше тягнули сало і м’ясо) і нелегалами. А якщо пройтися трохи в сторону Золочева — немає вже ні рову, ні паркану: проїжджай, хто хоче, — розповів «Вістям» голова смт Козача Лопань в Харківській області В’ячеслав Задоренко. — Та й у нас сітка не в кращому вигляді, подекуди її продірявили і подрыли кабани».

Читайте також:   Нардепи продовжують бити рекорди по кнопкодавства
Незважаючи на те, що екс-прем’єр Арсеній Яценюк, рекламуючи проект, запевняв, що «Стіна» зможе зупинити наступ будь-якого ворога, але військові експерти вважають інакше. «Те, що будується, і не повинно затримувати важку гусеничну техніку, танки. Проект створювався для захисту кордону від нелегалів, — розповів нам військовий експерт Олег Жданов. — Зараз аналогічний будують Норвегія і Фінляндія на кордоні з РФ. Фортифікаційні стіни — рідкість, такі будують Ізраїль на кордоні з Палестиною і Туреччина — з Сирією, останню, довжиною 700 км, турки вигнали за 1,5 року, це півметровий бетонний вал висотою 4 метри з кулеметами нагорі».

Цікавий і юридичний аспект будівництва. Україна і РФ так і не провели демаркацію кордону. Відповідно, коли процес буде запущений, «Стіну», ймовірно, доведеться переносити. «РФ затягувала процес, і наше рішення в умовах конфлікту було єдино правильним. А ось до реалізації — питання: «Стіна» виглядає, як розпил грошей, і, боюся, навіть після чергових виборів у 2019 році переносити буде нічого», — вважає експерт-міжнародник Максим Ялі.

«За «Стіною» тепер будуть стежити США»

Політичний аспект атаки НАБУ і САП на Держприкордонслужбу може полягати в зміні «акціонерів» проекту «Стіна». Справа в тому, що 25 липня змінився глава служби. Замість генерала Віктора Назаренка, який прийшов в 2014-му і лояльного до НФ в особі Арсена Авакова та Олександра Турчинова, прийшов генерал-лейтенант Петро Цигикал — до речі, харків’янин. Його вважають ставлеником БПП на посаді. «Заміна пройшла «у зв’язку з погіршився стан здоров’я» — в перекладі з чиновницької мови це означає, що Назаренко просто усунули», — сказав «Вістям» джерело в прикордонній службі.
«Контроль перейшов на Банкову, але обшуки НАБУ — сигнал від американців про те, що за «Стіною» тепер пильно стежать, — вважає политаналитик Дмитро Корнійчук. — Трамп таким чином максимально послаблює Петра Порошенка, щоб зробити слухняним і в перспективі не дозволити стати президентом в 2019-му».