Тема зустрічі очільників двох країн на найвищому рівні “мозолиться”, починаючи з наступного дня, коли закінчився саміт у Парижі “нормандської четвірки” у грудні 2019 року.

З того часу триває риторична гра з боку Кремля, що “ми готові розмовляти з Україною, але тільки на наших умовах”. Про це в коментарі 24 каналу розповів аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” Петро Бурковський.

Дипломатична гра

За словами Петра Бурковського, російська позиція регулярно змінюється. Спочатку хтось з речників РФ каже: “Так, ми готові зустрітися з Україною”. Через деякий час вони заявляють: “Ні, Україна не готова зустрічатися. Вона не йде на поступки, вона нічого не виконує, вона у всьому винна”.

Є гра і з українського боку, з боку президента України і його радників, мовиться першочергово про голову ОП Андрія Єрмака. У 2019-2020 роках була така думка, що коли ми зустрінемося з Путіним, то ми зможемо все врегулювати. Уже зараз ілюзій таких немає, на щастя, але йде далі ця дипломатична гра, хто з ким зустрінеться, коли та на яких умовах,– зазначив експерт.

Зустріч Зеленського і Путіна: що відомо

Ще у квітні 2021 року Володимир Зеленський запропонував Путіну зустрітися на Сході України. У відповідь Володимир Путін запропонував Володимиру Зеленському зустрітися з бойовиками.

За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, українська сторона повністю готова до зустрічі, а Кремль її не хоче. Речник президента Сергій Никифоров повідомив, що президенти зустрінуться лише для того, аби обговорити Крим.

На початку вересня Зеленський вкотре наголосив, що готовий до зустрічі.

Український лідер зазначив, що у нього не вистачає часу думати про главу Кремля. Натомість Зеленського більше цікавить, чи може він з Путіним “предметно” зустрітися.

“Більш предметно, ніж було на першій зустрічі нормандського формату”,– пояснив Зеленський.

Однак у Путіна заявили, що обговорювати Крим і Донбас не будуть.

Варто розуміти, що Росія намагається посварити США і Євросоюз темою можливої ​​участі Вашингтона в переговорах щодо Донбасу в “нормандському форматі”.

Таку думку висловив політолог Олег Саакян.

Експерт вважає, що найближчим часом залучення Штатів до “нормандського формату” очікувати не варто, оскільки “з точки зору інтересів самих США, їм зараз не потрібно брати на себе додаткові зобов’язання”.

“Російська Федерація зараз робить ці маневри, зокрема щодо залучення США, як елемент вбивання клину між США і європейськими країнами, в цьому випадку між США і Францією. Зрозуміло, що для Франції, Німеччини російсько-українська війна – це кейс, в якому вони повинні продемонструвати свою дієздатність в європейському просторі. У разі, якщо залучати Сполучені Штати, це вже розмиває їхні акції як миротворців, і вони стають молодшими партнерами в цій дискусії, і питання часу, коли вона підніметься на рівень “Москва – Вашингтон”, чого і хоче Росія. Для Росії стратегічно вигідно грати на цих розколах”, – зазначив Саакян.

Нагадаємо, заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков раніше заявляв, що Росія не проти підключення США до врегулювання конфлікту на Донбасі в тому випадку, якщо вони погодяться вплинути на виконання Україною Мінських угод.

“Раніше були ситуації, коли допускалася участь США в цьому процесі. Але питання в тому, наскільки здатні наші американські колеги відігравати конструктивну роль. Тобто наскільки вони розуміють, що без відомих кроків з боку Києва не вийде зрушити з місця весь цей процес”, – йдеться у заяві.