В Україні збільшилася кредиторська заборгованість за виданими споживчими позиками. Тому НБУ планує внести зміни в закон про кредитування і підвищити вагу ризику до 150%. Тепер на кожні 100 грн. кредиту розмір забезпечення становитиме не 1 гривню, а 1,5 грн.

Будуть використовувати не депозити клієнтів, а власні ресурси банків. Це змусить кредиторів уважніше перевіряти платоспроможність потенційних позичальників. Ці зміни вступлять в силу в другому півріччі 2021 року. За рахунок високої конкуренції між мікрофінансовими організаціями це не вплине на зростання вартості споживчих позик.

Зміни на ринку споживчого кредитування в країнах Європи

У Європі вже зараз прийняли поправки до закону про видачу споживчих кредитів населенню. За інформацією аналітиків фінансового аналітичного сервісу Credit-10 в Україні, жорсткі обмеження ввели скандинавські країни. Поправки прийняті в 2019-2020 роках і мають комплексний характер.

Наприклад, в Норвегії заборонили кредиторам в рекламі «швидких позик» повідомляти про «низькі відсотки» і «швидке отримання кредиту». Мікрофінансові організації зобов’язали вказувати реальний розмір річної, а не денний відсоткової ставки. Якщо процентна ставка за один день становить 1,4%, то за рік це 511%.

Це дозволить потенційному позичальникові оцінити дійсний розмір переплати, і ймовірно, відмовитися від рішення оформляти такий кредит. Обмежили і термін кредитування, який не повинен перевищувати п’ять років.

Крім аналогічних обмежень в рекламі, в Швеції посилили і інші правила, а саме кредиторам заборонили:

  • проведення розіграшів серед клієнтів;

  • розміщення форми для подачі заявки на видному місці;

  • попереднє повідомлення про підтвердження кредиту в розсилках на електронну пошту і номер телефону.

Інформація про ризики для позичальників і реальних відсотках повинна бути на видному місці, і виділятися кольором або шрифтом.

У Данії обмежили розмір річної відсоткової ставки до 35%, і заборонили кредитним компаніям рекламувати свої послуги та продукти, якщо вони кредитують за ставкою понад 25%. Їх послуги не можуть пропонувати і кредитні брокери.

Під заборону потрапила реклама «швидких кредитів» та азартних ігор (букмекерських контор, карткових ігор і т.п.) в одному рекламному блоці. Варто зауважити, що в Фінляндії зменшили розмір річної відсоткової ставки до рекордного мінімуму, який становив 10%.

Зараз складно говорити про результативність прийнятих змін і жорстких поправок. Падіння ринку споживчих кредитів спостерігається тільки в Данії. Але за прогнозами експертів, очікується зростання ринків у всіх країнах.

Статистичні дані надані фінансово-аналітичним ресурсом Credit-10.com, який вивчає і аналізує такі продукти, як споживчі кредити, мікропозики, дебетові та кредитні картки.