В Україні перевіряти субсидіантів будуть навіть через три роки після того, як вони втратили виплат. При цьому кожен, хто отримує виплати від держави, у тому числі і пенсіонери, пройдуть перевірку в три етапи. Відповідні нововведення передбачені затвердженим Кабміном законопроектом.

Головне:


  • новий механізм верифікації затвердив Кабмін, щоб він запрацював, документ повинні підтримати народні депутати;

  • інформація про всіх одержувачів соцдопомоги буде надходити в єдину базу;

  • перевірку проводитимуть в три етапи, останній може тривати до трьох років після скасування допомоги;

  • виплат позбавлятися тільки ті, хто порушив правила.

Створять єдину платформу і впровадять новий механізм

Чинну систему верифікації (перевірок) держвиплат, впевнені в уряді, необхідно міняти. Для того, щоб бюджетні гроші не діставалися сім'ям з зарплатами в конвертах і лже-пенсіонерів, перевірки посилять.

Створити єдину інформаційну платформу, куди буде стікатися інформація з різних реєстрів, держвідомств – перше, що необхідно зробити для якісної верифікації, впевнені в Кабміні. Доступ до цієї платформи обмежать, що забезпечить збереження персональних даних. Подібні бази інформації існують і в інших країнах, в Україні ж ще кілька років тому списки пільговиків велися на папері, а єдиної бази субсидіантів не існувало.

Якщо законопроект приймуть, інформація про кожного, хто звернувся за допомогою, потрапить на спеціальну платформу. Тут можна буде побачити все: відкриті банківські рахунки і залишки по ним, інформацію про фактичне місце проживання, паспортні дані, ІПН, дані з податкової і т.д. Крім того, платформу будуть поповнювати даними з різних реєстрів. Зареєстрована машина або нерухомість, велика покупка – все це можна відстежити через реєстри або банківський рахунок.

Перевіряти будуть в три етапи: до того, як дати допомогу, під час отримання допомоги і після. Згідно із законопроектом, якщо, наприклад, субсідіант почав заробляти більше і втратив право на знижку, Міністерство фінансів має право ще три роки після цього стежити за ним. "Дозволяється верифікація інформації про реципієнтів, які не отримують допомогу в період до 3 років", – йдеться в законопроекті.

Якщо під час верифікації виявили порушення, Мінфін повинен звернутися до того відомству, який призначив цю виплату. Це може бути Пенсійний фонд, Міністерство соціальної політики і т.д. Після цього є 15 днів, щоб все ще раз звірити і прийняти рішення, забирати допомогу, або це помилка в реєстрі.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Згідно з документом, сума неправомірно отриманої допомоги повертається державі в установленому законами розмірі. Якщо мова йде про субсидії, то доведеться повернути повну суму незаконної знижки. Для прикладу, якщо українець купив собі телевізор вартість 50 999 грн (будь-яка сума від 50 тис. грн), а до цього поповнив свою карту на 70 тис. Грн, Мінфін може виявити таку покупку, субсидію знімуть, а якщо з'ясуватися, що гроші на телевізор українець заробив в "тіні", і його реальна зарплата 30 тис., а не 3,7 тис., як він задекларував, то всю субсидію доведеться повернути в бюджет.

Три етапи: як будуть проходити перевірки

Міністерство фінансів за кілька років знайшло мільйони потенційних порушників серед пільговиків, пенсіонерів і субсідіантов. Завдяки таким перевіркам тільки за 2017-2018 рр вдалося зберегти 14 млрд бюджетних грн.

"Верифікація державних виплат спрямована на те, щоб допомога з державного бюджету отримували саме ті, кому вона потрібна. Бюджетні кошти повинні витрачатися ефективно і прозоро, а допомога – надаватися адресно. Тому проведення верифікації в інтересах не тільки людей, яким дійсно потрібна допомога, але і всіх чесних платників податків",– цитує прес-служба відомства заступник міністра Юрія Джигирей.

Якщо пропозиції Кабміну підтримав парламентарії, вже незабаром всі українці з пенсіями, субсидіями і іншими пільгами будуть проходити наступні етапи перевірки.

Перший – до призначення допомоги. Так, як тільки українець подасть заяву на отримання допомоги від держави, на спеціальну платформу надійде запит. Використовуючи ту інформацію, яка вже є в системі, чиновники приймуть рішення про те, призначати допомогу чи ні.

Другий – під час отримання допомоги. Інформаційна платформа буде постійно оновлюватися. У разі, якщо стосовно когось із субсідіантов або пенсіонерів виникне підозра про можливе порушення, інформацію перевірять і в разі її підтвердження виплати заберуть.

Третій етап – протягом трьох років після скасування допомоги. Навіть якщо відмовитися від пільги, влади матимуть право використовувати інформацію з платформи і продовжувати перевірки.

Як відомо, забрати пенсію мають право за все з чотирьох причин: якщо отримували виплату за підробленими документами, якщо виїхали за кордон, якщо є переселенцем і живе на непідконтрольній території, якщо не отримували пенсію як мінімум 6 місяців.

Також діюча постанова передбачає вичерпний перелік випадків, коли влада може залишити українців без субсидій:


  • борг за комуналку як мінімум за два місяці;

  • автомобіль не старше 2010 року випуску;

  • велика нерухомість: (квартира від 120 кв.м. і будинок від 200 кв.м);

  • брехня в декларації;

  • якщо в квартирі є працездатний, який ніде не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, не платить ЄСВ;
  • покупка на суму від 50 тис. грн.