Танки західного виробництва поки що поставлятися не будуть. Канцлер Німеччини Олаф Шольц зізнався, що уряд його країни свідомо не надає Україні танків – нібито щоб не спровокувати війну між НАТО і РФ. Водночас, Шольц запевняє, що ФРН підтримує Україну у боротьбі проти російської агресії.
Чи можна говорити, що Німеччина втрачає лідерство у ЄС? Видання “Коментарі” із цими питанням звернулося до експертів.
Шольц в інтерв’ю The New York Times просто підтвердив незмінність позиції щодо передачі Україні танків. Насправді, пояснює експерт Володимир Воля, усі ці ігри з критикою уряду Шольца мають політичне підґрунтя. Насамперед – внутрішньополітичне.
Все це, продовжує він, призводить до появи подібних публікацій у стилі “поганий німецький уряд не дає Україні танків”. При цьому, акцентує політолог, щодо надання ЗСУ танків західного виробництва є консолідована позиція США, Великобританії, Франції та Німеччини, що вони поки не поставлятимуться. Щоб, по-перше, не спровокувати великої ескалації конфлікту. А по-друге, для обслуговування такого виду техніки в Україні немає матеріально-технічної бази.
Тож, наголошує він, Шольц в інтерв’ю The New York Times просто підтвердив незмінність позиції щодо передачі Україні танків. Можливо, вона зміниться – і країни НАТО ухвалять консолідоване рішення щодо надання ЗСУ танків західного зразка. Але поки що цього немає.
Своєю чергою виконавчий директор у Центрі прикладних політичних досліджень “Пента”, політичний експерт Олександр Леонов вважає, що заяви Шольца щодо ненадання Україні танків демонструє насамперед проблему самої Німеччини.
При цьому він закликає не забувати, що Німеччина поставляє нам потужні артсистеми, зенітні установки, реактивні системи залпового вогню (РСЗВ).
Проблема Шольца, на думку експерта, ще й у тому, що досить тривалий час у Бундестазі була широка коаліція. І Шольц не може критикувати попередників (мовляв, вони не думали про оборону, роззброювалися), адже вийде, що він критикуватиме і свою партію.
Щодо лідерства Німеччини, продовжує експерт, то вона його займає через те, що є провідною економікою в ЄС. Оскільки її головний конкурент на лідерство – Великобританія – вийшла із Євросоюзу, скласти конкуренцію ФРН може лише Франція. І тут є свої нюанси.
Поки Німеччина кормить Україну обіцянками, таким чином допомогаючи агресору, справжній друг нашої держави – Британія ухвалила рішення збільшити витрати на оборону щонайменше на 52 млрд фунтів. Про це заявив міністр оборони Бен Уоллес у своєму інтерв’ю виданню The Sunday Telegraph.
Бен Уоллес підтвердив, що новий прем’єр-міністр Ліз Трасс дотримується своєї передвиборчої обіцянки збільшити витрати на оборону на 3% до 2030 року.
Міністр зазначив, що це перше збільшення видатків на армію за останні десятиліття, яке допоможе зміцнити оборонну спроможність країни.
Він додав, що річний оборонний бюджет до 2030 року повинен становити приблизно 100 млрд фунтів, що на 52 млрд більше поточної суми, яку міністр вважає величезною.
Бен Уоллес висловив подяку Ліз Трасс за прийняте рішення і при цьому розкритикував колишнього канцлера скарбниці Ріші Сунака і саме казначейство. Він заявив, що з 1990-х років відбувалося “корпоративне мародерство” армії.
«Мій відділ настільки звик до 30-40 років узгодження скорочень відповідних сучасним бойовим діям, що їм доведеться звикнути до зовсім іншої культури, а це означає, що ми зростатимемо, ми насправді змінимося», – зазначив Уоллес.
Водночас а тлі повномасштабного вторгнення росії в Україну Польща вирішила вдвічі збільшити військові витрати на наступний рік.
Нещодавня обіцянка Словаччини збільшити військові витрати до 2% ВВП, щоб вони відповідали вимогам НАТО, може бути підірвана кризою, яка зараз назріває в уряді.
Шольцу безумовно є з кого брати приклад.