У 2019 року в Україні введуть пеню за несвоєчасну оплату комунальних послуг, передає Корупція.Інфо

Популярне: Під Харковом сталося жахливе ДТП, в якому загинула жінка

Не платити штраф дозволили тільки споживачам, які несвоєчасно отримують заробітну плату. Але право не платити пеню необхідно буде підтвердити документально.

У листопаді 2017 року Верховна рада України прийняла закон «Про ЖКП». Як стало відомо, нововведення, які прописані в законі, будуть введені в дію через 6 місяців після його публікації, а деякі положення вступлять в силу з 1 січня 2019 року. 

Законом «Про ЖКП» вводиться плата за абонентське обслуговування. Цей платіж будуть оплачувати споживачі виконавцям комунальних послуг за індивідуальними договорами. Абонплата буде нараховуватися незалежно від обсягу спожитих послуг. В платежі враховані витрати на:

– укладення договору про надання ЖКП;

– розподіл обсягу спожитих послуг між споживачами та справлянням плати за спожиті комунальні послуги;

– обслуговування приладів-розподільників теплової енергії і  вузлів обліку, в квартирах і нежитлових приміщеннях.

Максимальний розмір абонплати на одного споживача встановить кабінет міністрів України.

Також окремо платити доведеться за звернення з твердими побутовими відходами. Введення нової житлово-комунальної послуги передбачає обов'язкове підписання договору на вивезення сміття. «Встановлюється, що власники або наймачі, користувачі (в тому числі орендарі) джерел утворення побутових відходів повинні укладати договори з виконавцем послуг на вивезення цих відходів»

Споживачам доведеться платити пеню в разі несвоєчасної оплати комунальних квитанцій. Розмір пені складе 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. В законі передбачено, що загальний розмір пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Не платити штраф дозволили споживачам, які несвоєчасно отримують заробітну плату. Право не платити пеню необхідно буде підтвердити документами. Норма про нарахування пені за несплату ЖКП буде введена з 1 січня 2019 року.

Компанії, які постачають комунальні послуги, зобов'яжуть платити компенсацію за надання неякісних ЖКП. В законі передбачено, що виконавців оштрафують за перевищення терміну проведення аварійно-відновлювальних робіт. Розмір компенсації визначається договором на надання ЖКП.

Споживачі мають право захистити права та отримання якісних комунальних послуг, склавши акт-претензію. Закон зобов'язується компанію-постачальника послуги направити фахівця для перевірки якості комунальних послуг протягом доби після отримання скарги від споживача. Якщо фахівець компанії не прибув, акт-претензія складається споживачем та підписується двома мешканцями сусідніх квартир. Якщо довше, то документ необхідно направити постачальнику послуги рекомендованим листом. Відреагувати на скаргу компанія повинна протягом 5 днів. У 2017 році цей термін становить 3 дні.