В Україні запропонували підвищити норми споживання природного газу для домогосподарств, які не мають лічильника. І розділити їх на групи – залежно від пори року.
"Якщо є газова плита і централізоване гаряче водопостачання, оплата з людини зросте на 75,76% у весняно-літній період і на 166,67% у період опалювального сезону. За наявності газової плити і відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — на 53,70% і 153,70% відповідно. За наявності газової плити і водонагрівача — на 90,48% і 138,10%", – повідомив начальник відділу досліджень ринків газу та енергетики ДП "Держзовнішінформ" Любомир Васюник.
Сьогодні споживач, який прописаний у квартирі сам, платить за газ 22,9 грн. Йдеться про домогосподарство без лічильника і газового водонагрівача, але з газовою плитою та центральним гарячим водопостачанням. Якщо тарифи зростуть, то платіжка становитиме 40,3 грн навесні-влітку і 61,1 грн восени-взимку.
Тариф для домогосподарства з газовим водонагрівачем та газовою плитою за місяць з людини становить 73 грн. Після нововведень зросте до 139 грн і 173,7 грн залежно від пори року.
За даними операторів газорозподільних мереж, сьогодні норма газу вдвічі менша за фактичний обсяг споживання. Через це Нафтогаз і газзбути щорічно несуть збитки 2,681 млрд грн.
У постанові Міненерговугілля йдеться, що споживачі в домогосподарствах без лічильників не зацікавлені економити газ.
"Коли норми споживання не були заниженими, споживачі були зацікавлені в встановити лічильник. А зараз усіма силами намагаються відмовитися і платити за нормою. Бо так вигідніше", – каже метролог Регіональної газової компанії Олександр Титаренко.
Також держава покриває мінімальну платіжку за газ домогосподарств без лічильника, які оформили субсидію.
Однак терміни забезпечення лічильниками споживачів із газовою плитою в 2017 році продовжили до 2021-го. Тому до домогосподарств не можуть застосовувати санкції.
За даними Міненерговугілля на 1 червня 2018-го, підвищення норм споживання торкнеться 3,3 млн домогосподарств. Крім того, у 1,8 млн домогосподарств термін експлуатації лічильників вийшов. Їх потрібно замінити.
У відомстві наголошують, що підвищення норм споживання газу стимулюватиме споживачів встановлювати лічильники і раціональніше споживати газ.
"Індивідуальні лічильники газу для побутових споживачів встановлюють або за рахунок газорозподільної компанії, або за рахунок власних коштів споживача, який хоче оплачувати фактично спожитий газ. Ціна лічильника залежно від моделі, коливається від 800 до 1000 гривень. Також доведеться сплатити вартість установки. Щоправда, споживачеві він окупиться лише через 5 років", – каже Олександр Титаренко.
Популярне: "Чим більше комбайнів, тим вищою буде зарплата та пенсія": Ляшко зробив нову гучну заяву
У Міненерговугілля не уточнили, коли проект постанови про підвищення норм споживання винесуть для затвердження на засіданні Кабміну.
У Кабміні планують змінити принцип нарахування комунальних послуг. Ввести обов'язковий платіж – абонплату. Її доведеться сплачувати незалежно від того, чи користуєтеся енергоресурсами. У сумі на місяць доведеться платити не більше 156 грн за кожну прописану людину. І окремо – за показаннями лічильників. Водночас сума може бути меншою, якщо договір укладено не індивідуально з кожним власником квартири, а колективно. Наприклад, із ОСББ. Абонплату планують ввести з травня 2019-го.