Джон Кірбі, колишній речник Пентагону, а тепер координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США, не бачить з боку Володимира Путіна готовності до завершення війни.

Про це він сказав в інтерв’ю російському телеканалу “Дождь” у суботу.

“На жаль, ніщо з того, що ми спостерігаємо сьогодні, не дозволяє нам плекати якісь надії на те, що він готовий покласти край цій війні, покласти край вбивству українців”, – заявив він.

Кірбі відкинув заяви росіян про те, що “конфлікт” затягують західні держави, постачаючи зброю Україні.

“Цю війну затягує тільки бажання Путіна продовжувати її, продовжувати вбивати українців, продовжувати просувати війська вглиб України, намагатися захопити території на Донбасі та на півдні від нього”, – сказав він.

Кірбі наголосив, що війну можна було б зупинити за один день – для цього достатньо вивести російські війська з України та визнати її суверенітет над усіма окупованими територіями.

“Він [Путін] міг би закінчити війну сьогодні, якби погодився вивести свої війська та добровільно сісти з Зеленським за стіл переговорів, щоб обговорити завершення цього конфлікту. Звичайно, Зеленський має сам вирішувати, чи готовий він до переговорів, і ми маємо поважати його як верховного головнокомандувача”, – додав представник Ради національної безпеки США.

США останні кілька місяців постачали Збройним Силам України озброєння, яке призначалося для запланованого контрнаступу на півдні. Про це повідомляє CNN із посиланням на представника в адміністрації президента США.

За словами чиновника, США виконували “багато із конкретних запитів” української сторони в рамках пакетів військової допомоги, наданих за останні два місяці.

Зокрема, це стосувалося додаткових боєприпасів, артилерії та протитанкових ракетних комплексів Javelin.

Видання зазначає, що постачання зброї Україні в рамках пакетів військової допомоги США було загальновідомим, але на той час не було відомо, що вони були розроблені частково для постачання запланованого контрнаступу ЗСУ.

Також там нагадали, що голова Пентагону Ллойд Остін і голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі регулярно перебували на зв’язку з українською стороною, щоб визначити, яка саме зброя потрібна Україні залежно від бойових завдань.

Вже всім відомо, що США виділяють Україні рекордний пакет допомоги – майже на $3 млрд. Завдання Вашингтона – зламати стратегію російського диктатора Володимира Путіна: не дозволити йому “перечекати” союзників, виснажити Україну чи напасти знову за кілька років.

Така позиція покладається на ідею, що РФ теж можна нав’язати війну на виснаження та змусити її відкотитися щонайменше на лінії 23 лютого. Але ця ідея наївна – для перемоги треба переконливо розбити РФ на полі бою, каже LIGA.net військовий експерт Олексій Мельник.

Цей пакет – про здатність України захистити себе та стримати подальшу агресію за рік чи за два, пояснив Каль.

Путін хоче “перечекати” Україну та її союзників, каже заступник голови Пентагону. Цей пакет безпосередньо відкидає таку стратегію. За його словами, допомога з пакету працюватиме за будь-яких сценаріїв: на полі бою у разі затяжної війни, а у разі перемир’я чи миру – стримуватиме Росію від нового нападу.

“Подібні пакети сигналізують, що ми не просто надаємо допомогу Україні прямо зараз, а це буде постійний потік допомоги, який розтягнеться на багато місяців і років. Це кидає виклик Путіну, який сподівається, що може просто перемолоти (українські сили. – Ред.) і перечекати”, – пояснив заступник голови Міноборони США.

До пакету увійдуть шість комплексів ППО NASAMS. Це норвезько-американська технологія, яка стоїть на озброєнні 12 країн. Залежно від модифікації, комплекси здатні прикривати радіус до 40 або до 180 км, проте США не уточнюють, яку версію поставлять, каже LIGA.net експерт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк.

“Системи малої дальності на 20-40 км зможуть прикрити обласний центр з повітря. Ракета, яку використовує NASAMS, літає зі швидкістю 4 М і здатна перехоплювати практично всі цілі, що потрапляють до зони ураження”, – пояснив він.