В Україні вже котрий місяць обговорюється законопроект про дозвіл на трансплантацію органів після смерті. Серед пацієнтів ведуться розмови і про "заповіти" своїх органів в разі передчасної (або своєчасної) смерті, передає Корупція.Інфо

Ця тема досить популярна. Так, одні вважають, що закон про трансплантацію допоможе врятувати тисячі життів, а інші твердять, що тисячі життів навпаки, будуть загублені – почнеться полювання за "якісними" донорами.

"МедОбоз"розбирався в питанні дозволу на трансплантацію після смерті і з'ясував, в якому випадку буде працювати на благо і коли може бути небезпечним для українців.


"Електронна база всіх захистить"

Громадський діяч-правозахисник, голова правління громадської організації "Пацієнти України" Дмитро Шеремей належить до прихильників введення закону про трансплантацію.

"Наша позиція – ліберальна. Ми – за легалізацію подібних процесів. Оскільки для нас важливо, щоб все це відбувалося не на "чорному" ринку, а легально – за участю всіх сторін і з можливістю приймати рішення самому пацієнту-донору про те, кому він буде віддавати свої органи", – зазначив Шерембей.

Однак при цьому, за словами експерта, підтримуючи цю ініціативу, він має на увазі, що оборот даних буде відбуватися на високому рівні.

"Захист пацієнтів, захист інформації – контрольованість цього процесу буде перебувати на високому рівні. Ми не хочемо, щоб закон вводили в дію до реалізації електронного документообігу", – додав він.

Правозахисник упевнений, що проект електронного документообігу буде реалізований вже в цьому році. Тоді повинні з'явитися і електронні черги, і база пацієнтів і черги очікування, які будуть надійно захищені.


"Спершу потрібні реанімації"

Інший наш експерт, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк, також вважає можливість дозволу на трансплантацію хорошою ініціативою. Але при цьому впевнений, що в Україні приймати закон про трансплантацію поки не можна – до тих пір, поки при кожній лікарні реанімаційні відділення не будуть повністю укомплектовані всім необхідним.

"Зараз же є цілі області, де немає апаратів штучного дихання для немовлят, а наявність таких для дорослих покриває лише половину потреби", – сказав Сердюк.

За його словами, в реанімаціях повинні бути апарати штучного дихання, кисень і апарати, які контролюють його рівень (ними зараз укомплектовані максимум 5% реанімації в Україні), всі необхідні ліки, протипролежневі матраци, реанімаційний стіл та ін.

А в даний час в деяких реанімаціях немає навіть реаніматологів …

"І поки це питання вирішене не буде, не можна приймати подібні закони. Адже такі ініціативи повинні припускати, що лікар-реаніматолог зможе чесно сказати собі: я зробив все можливе, щоб врятувати життя пацієнта. В першу чергу потрібно рятувати тих, хто потрапляє в реанімацію , наприклад, після ДТП, після інфарктів – не важливо. А тільки потім, якщо врятувати не вдалося, приймати рішення про трансплантацію її органів. І якщо реанімації не забезпечені, то про "зроблене усе можливе" мови бути не може. Це навіть не питання моралі лікаря ", – вважає Сердюк.


"Українці, навіть діти, можуть стати донорами для всього світу"

Проти цієї ініціативи медичний юрист Анна Москаленко.

"Я бачила законопроект. Він говорить про презумпцію згоди, під яку потрапляють навіть діти. Це означає, що будь-яка людина, яка нотаріально не оформила заборону на трансплантацію своїх органів, є потенційним донором. Тобто, дозволу не потрібно, навіть якщо мова про малюків", – пояснила експерт.

Популярне: В Україні введуть податкову знижку для батьків: Що  потрібно знати

На її думку, в Україні, в зв'язку з низьким соціально-економічним рівнем, це ставить кожного українця під загрозу.

"Існує таке поняття, як чорна трансплантація: коли людину ще можна було врятувати, але його органи комусь дуже потрібні, і його не рятують. В Україні (мені відомі факти) були судимі люди за "чорну" трансплантацію. Більш того, в Україні трансплантація безкоштовна, тоді як в розвинених країнах, де подібні закони працюють, пацієнт платить за лікування (наприклад, 28 тисяч доларів за нирку). Таким чином прийняття цієї ініціативи може зробити з нашої країни "поле донорів" для всього світу, знову ж через катастрофічну економічну ситуацію. Тим більше, створюється реєстр пацієнтів, і я не впевнена, що він буде надійно захищений. Тобто, може бути так, що одним натисканням клавіші можна буде дізнатися, де живе здоровий "кришталик" або потрібна "нирка", – додала Москаленко.

Юрист впевнена, що дане питання, поки не зміниться економічна ситуація в Україні, вирішити не можна ніяк: ні внесенням пункту про дозвіл родичів, ні будь-яким іншим юридичним способом.