Міжнародний валютний фонд (МВФ) попередньо погодив нову кредитну програму на $ 5 млрд. Для її отримання Україна повинна виконати ряд умов, в тому числі в енергетичній сфері.
“Українські Новини” дізналися, які зобов’язання може взяти на себе Україна.
Виходячи з документів в розпорядженні агентства, в блоці меморандуму з МВФ під назвою “Реформа енергетичного сектора”, Україна обіцяє:
1) не продовжувати спецзобов’язання (ПСО), покладені на Нафтогаз із продажу газу для населення. Щоб забезпечити безпеку поставок газу побутовим споживачам буде створений механізм тимчасового гарантує постачальника (SOLR). “Ми виберемо постачальника з гарантією на конкурсній основі до кінця червня 2020 року. Ми забезпечимо, щоб постачальник з гарантією мав повний доступ до бази даних споживачів”, – говориться в документі, неофіційним перекладом якого володіють УН.
ПСО діє згідно з постановою Кабміну №867 від 2018 року, яким до 2020 року регулюється ціна газу. З 1 січня таке регулювання скасовано залишилися тільки зобов’язання з продажу газу для населення і підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) за ринковою ціною. З 1 травня ПСО повинні були скасувати, але продовжили дію для населення – до 1 липня, а для ТКЕ – до 1 травня 2021 року.
Це продовження в меморандумі з МВФ планують скасувати. При цьому ціна газу залишиться ринковою. За яким механізмом вона буде визначатися поки не відомо.
“Ми будемо забезпечувати визначення оптових цін прозорим і ефективним ринком. Постанова про спецзобов’язання буде діяти до травня 2021 року тільки для поставок газу комунальним підприємствам, а тарифи будуть грунтуватися на повністю певних ринкових цінах на газ”, – йдеться в меморандумі.
2) вирішити перехід на нового постачальника газу при наявності боргу перед старим. При цьому заходи боротьби з неплатежами за газ і комунальні послуги будуть посилені.
“Ми розробимо адекватні інструменти для компаній централізованого теплопостачання, щоб забезпечити збір платежів від побутових споживачів (в тому числі за допомогою більш високих штрафів і спрощеного правового примусу)”, – йдеться в меморандумі.
Кабмін вже зняв обмеження на тарифи на опалення побутовим споживачам, скасувавши постанову №560 від 26 червня 2019, обіцяє до кінця вересня укладення нових договорів на комунальні послуги з переглядом тарифів. Виходячи з формулювання в документі, тарифи можуть вирости через врахування в них капвкладень компаній, що надають послуги і зростання ціни газу.
“Починаючи з опалювального сезону 2020-21 рр., тарифи на опалення будуть переглядатися і встановлюватися не рідше ніж один раз на рік до початку опалювального сезону, щоб забезпечити адекватне відображення змін у витратах на газ і негазових видатках (включаючи капвкладення) в тарифах на опалення. З цією метою до початку опалювального сезону 2020-21 рр. ми скасуємо постанову КМУ №1082 від 24 грудня 2019 р яке допускає асиметричні зміни в рахунках за опалення без необхідності враховувати тарифи на опалення при зміні ціни на газ на вході “, – йдеться в меморандумі.
3) внести зміни до статуту НАК “Нафтогаз України”. Зокрема, буде розглянуто питання про скасування призначення Кабміном глави і членів правління компанії, що передбачено п.22 статуту – ці функції будуть у наглядової ради НАК. Крім того, Кабмін може відмовитися від права приймати рішення, обов’язкові для виконання наглядовою радою і затверджувати фінансовий план компанії. Також можливі і деякі зміни, які розширять повноваження наглядової ради Нафтогазу. За інформацією УН, НАК буде прагнути змінити статут відповідно до домовленостей з ЄБРР про введення корпоративного управління, які повинні були бути реалізовані ще в 2017 році. Однак тоді уряд Гройсмана відмовилося змінювати статут НАК, після чого незалежні члени наглядової ради подали у відставку.
Очікується, що лист про співпрацю з МВФ і меморандум, який до нього додається, президент Володимир Зеленський підпише невдовзі.
Потім весь пакет документів буде переданий МВФ, де почнеться процедура підготовки до винесення питання про затвердження для України кредитної програми stаnd-by на 18 місяців і $ 5 млрд на розгляд раді директорів МВФ. Питання по Україні може бути внесено до порядку денного одного із засідань в найближчі два тижні. Поки меморандум офіційно не опублікований.