Давид Шарп, військовий оглядач, заявив, що Франція розпочала дискусію щодо можливого відправлення військ деяких країн НАТО до України. Однак він підкреслив, що це залишається лише гіпотетичним сценарієм, а реальні рішення ще не прийняті.
Шарп зауважив, що Велика Британія і Росія не мають спільних кордонів, тому ймовірність прямого втручання британських військ у конфлікт обмежена. Матеріал, опублікований у The Telegraph, може слугувати спонуканням до зміцнення військових зусиль самої Великої Британії.
Тут важливо усвідомити, що це абсолютно гіпотетичний варіант. Велика Британія та Росія не мають спільних кордонів. Тому Британія не воюватиме окремо. Цей матеріал був закликом, аби Британія звернула більшу увагу на посилення власного війська.
Як наголосив Шарп, Франція зараз всього запустила дискусію щодо можливого відправлення військ до України. Позиції тут є різні. До прикладу, Німеччина навряд чи на це погодиться. Адже там насамперед орієнтуються на обережність.
«Варто розуміти, що країни НАТО, попри блок, мають власну політику і можуть діяти на свій страх і ризик в різних точках землі. Та ж Франція, на відміну від Німеччини, регулярно проводить операції в Африці. Але це не означає, якщо на французький контингент в Малі нападуть якісь бойовики, то це буде атака на країну НАТО і привід до застосування 5 статті. Якби напали на країну НАТО в Європі – це одне. А якщо хтось діє в іншому регіоні – це інше», – зазначив Шарп.
Тому, якби відбулася ситуація, що якийсь іноземний контингент потрапив би під обстріл Росії в Україні, то це не була б безперечна активація 5 статті НАТО.
«Також з приводу відправлення військ. У Франції заявили, що йдеться не про участь у бойових діях. Це все може розглядатися як допомога Україні не на полі бою. Інструктаж; перебирання функцій, які стосуються ремонту, логістики тощо. Можна ще щось придумати. Але тут варто не гадати, а просто дочекатися конкретних дій», – зазначив Шарп.
Дослідницька служба нижньої палати парламенту Німеччини, Бундестагу, заявила, що розгортання сухопутних військ однієї країни НАТО в Україні не призведе автоматично до того, що всі інші члени Альянсу стануть сторонами російсько-української війни.
Про це, як пише агентство DPA.
До служби звернулась депутатка Бундестагу від ультраправої «Альтернативи для Німеччини» Беатрікс фон Шторх, які поцікавилась, який вплив матиме потенційне розгортання наземних військ державою НАТО в Україні, наприклад, Францією, з огляду на 5 статтю договору Альянсу, яка передбачає зобов’язання спільного захисту.
У дослідницькій службі – парламентській експертній групі – відзначили, що якщо одна держава розгорне свої війська, то вона стане стороною конфлікту.
Утім «якщо держава-член Альянсу діє в односторонньому порядку, тобто не в рамках попередньо ухваленої операції НАТО та поза структурами його військового командування, ні НАТО в цілому, ні інші країни-партнери Альянсу не стають сторонами конфлікту», – йдеться в документі дослідницької групи.
«Якщо війська держави-члена НАТО беруть участь у колективній самообороні на користь України в існуючому конфлікті між Росією та Україною і зазнають нападу іншої сторони конфлікту у ході бою в зоні конфлікту, це не є випадком статті 5 Договору НАТО», – сказано у документі експертів.
Вони зазначили, що стаття 5 договору НАТО пов’язана з нападами на країни Альянсу та війська на їхній території або над їхньою територією.
«Потенційна військова залученість французьких сухопутних військ на користь України ґрунтуватиметься на колективному праві на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН і, отже, буде допустимою за міжнародним правом», – йдеться у документі.
Однак експерти наголосили, що якщо РФ відреагує та атакує цілі у Франції, то це вже буде дією, яка передбачає активацію статті 5.