На фронті відбуваються значні зміни на користь Збройних Сил України, які демонструють успішне просування та прорив російських ліній оборони. Але необхідно усвідомлювати, що ситуація далека від простого рішення. Військовий експерт, полковник ЗСУ у запасі та льотчик-інструктор Роман Світан висловив свої коментарі щодо поточної обстановки на полі бою.
“Швидкість дій Сил оборони України з часом покращиться, тому що сам по собі вихід на перші рубежі та прохід перших двох ліній оборони – це практично вже вирішення питання обвалів фронту. Це глибина кількох кілометрів, залежно від розташування сил засобів противника, але тут уже питання роботи вздовж лінії фронту” – підкреслив Світан.
Також зауважимо, що українські військові впродовж останніх тижнів вдвічі посилили свій контрнаступ на півдні. ЗСУ намагалися прорватися через російські лінії оборони – танкові пастки, щільні мінні поля та інші перешкоди. Західні аналітики вважають, що для великого прориву та подальшої перемоги на південному напрямку фронту українським військам доведеться змінити тактику.
Як пише CNN, зарубіжні експерти стверджують, що українські захисники вдалися до використання невеликих військових груп з метою прорізати шлях через мінні поля або обійти їх. Але такий метод не зламає хребта російської оборони, особливо за умови переваги росіян в повітрі.
“Російські ударні вертольоти та винищувачі-бомбардувальники використовують слабкі місця в ППО України, що дозволяє росіянам завдавати ударів по українських сухопутних військах. Здійснити механізоване проникнення такого масштабу, коли супротивник має перевагу в повітрі, надзвичайно складно”, – зауважує аналітик американського Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос.
Аналітик Франц-Штефан Гаді вважає, що без систематичного розриву російської оборонної системи операції ЗСУ й надалі будуть просуватися повільно. Напередодні він побував на передовій та поспілкувався з українськими військовими.
“Україні доведеться краще синхронізувати та адаптувати поточну тактику, без цього західне обладнання не буде тактично вирішальним у довгостроковій перспективі. Це відбувається, але робота йде повільно… Справа не лише в обладнанні. Просто немає жодного систематичного розриву російської оборонної системи, який я міг спостерігати”, – каже Гаді.
Він додав, що критично важливим завданням Сил оборони у найближчі тижні є “послаблення російської оборони до такого ступеня, щоб уможливити маневр”. А Джордж Баррос з ISW каже, що українці можуть скористатися географічними перевагами.
“Російські оборонні лінії не всі суміжні або однаково придатні для міцної оборони. Деякі лінії розділені водними об’єктами або складним рельєфом. Деякі лінії розташовані таким чином, що це може ускладнити контрольований відхід від однієї підготовленої лінії оборони до іншої”, – наголошує аналітик.
Баррос додав, що вздовж південної лінії фронту існує багато складних місцевостей, які можна використовувати. Для прикладу він наводить успішні українські атаки вздовж річки Мокрі Яли.
Західні експерти кажуть, що українці поки не можуть зосередити всі свої зусилля на півдні, бо росіяни досі сподіваються досягти власного тактичного просування на північному та східному фронтах. Тому ЗСУ мають утримувати значні та боєздатні сили вздовж північного фронту. Також аналітики зауважують, що моральний стан українців залишається вкрай високим.