До списку набувачів “золотих паспортів” потрапили відомі українці.

Журналісти-розслідувачі Al Jazzera отримали доступ до 1500 конфіденційних документів, в яких є інформація про продаж Кіпром своїх паспортів особам, які становлять  серйозну загрозу безпеці ЄС. У списку помічені прізвища відомих українців. 

Про це йдеться у прессрелізі Al Jazeera, що є у розпорядженні “Української правди”. 

Вивчені заявки на отримання громадянства за інвестиційною схемою для більш ніж 2500 осіб в період від 2017 до 2019 років. Як виявилося, кіпрський “золотий паспорт” мають також 35 людей, які підозрюються або засуджені за скоєння кримінальних злочинів, в корупції, перебувають у міжнародних санкційних списках тощо.

Однак власники паспортів Кіпру мають право жити і подорожувати по всьому ЄС. Серед набувачів громадянства ще 40 осіб займали державні посади у різних країнах чи були впливовими політиками, але ймовірно могли бути причетними до відмивання грошей чи хабарництва.

У деяких випадках Кіпр продавав паспорти людям всього за кілька днів до їхнього арешту або засудження. І через це, ймовірно, Євросоюз вимагатиме від острівної держави повністю відмовитися від схеми “золотих паспортів”.

У переліку покупців “золотих паспортів” є українці:

Олігарх Олег Бахматюк, що є фігурантом справи по виведенню грошей з “ВіЕйБі Банку”. НБУ 2014 року видав фінустанові бізнесмена стабілізаційний кредит на суму 1,2 млрд грн, після чого банк луснув.
Колишній міністр екології Микола Злочевський, якому український суд обрав запобіжний захід у вигляді арешту, але заочно, оскільки той у розшуку.
Дружина колишнього міністра оборони часів Януковича Павла Лебедєва – Людмила Лебедєва. У жовтні 2014 року в Україні порушили справу проти восьми колишніх міністрів оборони, серед них був і Лебедєв. Військова прокуратура підозрює його в руйнуванні структури армії й підриві обороноздатності країни.
Український бізнесмен Вадим Шульман з оточення бізнесмена Ігоря Коломойського.
Колишній (часів президентства Віктора Януковича) начальник Слідчого управління податкової міліції ДПА України Анатолій Яковинець.
Кіпрські документи також містять імена тисячі заможних росіян, багато з яких мають тісні зв’язки в Кремлі. Серед них також 500 громадян Китаю, готових заплатити мільйони доларів за паспорт ЄС, який надає юридичні, банківські та туристичні привілеї.

Крім того, у переліку є член сім’ї міжнародного терориста Осами бен Ладена.

Зазначимо, що кіпрське громадянство надається особам, які вклали як мінімум 2 мільйони євро в нерухомість або 2,5 мільйона євро в державні цінні папери чи кіпрські компанії.