Виросли розцінки на подання судових позовів.
Разом із прожитковим мінімумом зростає і судовий збір, повідомляє Корупція. Інфо
Якщо для пересічного українця зростання прожиткового мінімуму означає бодай умовне поліпшення життя, то для людей, які планують звернутися до суду, лише зайві витрати.
В Україні з 1 січня, відповідно до положень законів «Про судові збори» і «Про державний бюджет», виросли розцінки на подання судових позовів. Тепер судитися стане дорожче, оскільки прожитковий мінімум з 1 січня зріс до 1600 гривень, а судові збори розраховують залежно від його розміру.
Наприклад, якщо торік подати заяву на розлучення подружжя коштувало 550 гривень, то тепер аналогічний процес обійдеться в 640 гривень. Заява про поділ майна подружжя обійдеться від 640 до 4800 гривень (1% від суми позову, але не менше 640 гривень).
Наприклад, за подання юрособою позовної заяви майнового характеру слід сплатити 1,5% ціни позову, але не менше 1600 гривень. А якщо до суду подає фізособа або підприємець – 1% ціни позову, але не менше 640 і не більше 8000 гривень (0,4 і 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно).
Звісно, це можна назвати певним плюсом, бо раніше розмір судового збору взагалі залежав від розміру мінімальної зарплати. а зважаючи на те, що з 1 січня її підняли до 3,2 тисячі, то судовий збір взагалі міг сягнути захмарних висот.
Звичайно, законодавчо закріплено пільги щодо сплати судового збору. З ним можна ознайомитися у вільному доступі.
Чи будуть переглядати розмір цього збору впродовж року – наразі невідомо. Фахівці кажуть, якщо зважати на практику минулих років, то це відбувається лише один раз на рік.
– Попередніми роками розмір судового збору змінювали раз на рік. Можливо і цього року буде застосована така практика. Але це визначають інші органи, а не ми, – каже заступник начальника територіального управління ДСА України в Чернівецькій області Павло Тюфтій.
– Щодо тих осіб, кого звільняють від сплати збору, то він закріплений згідно із законом. Окрім того, суд може ухвалити рішення звільнити людину від сплати цього збору, якщо той подасть відповідний документ про неплатоспроможність.
Або може ухвалити рішення про відстрочку оплати цього збору на певний час, розділивши суму на рівні частини, щоб це було необтяжливо для людини.
Але в будь-якому разі після зростання прожиткового мінімуму та, відповідно, судового збору, українцям будуть вкрай не вигідні дрібні суперечки. Бо за кожне звернення доведеться платити з власної кишені.