Інспекцію українських позицій біля селища Шуми Донецької області за участю бойовиків так званих республік скасовано через те, що Росія висунула нові умови, яких раніше не обговорювали на засіданні тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі (ТКГ).

Про це сказав голова української делегації у ТКГ Леонід Кравчук в ефірі ток-шоу “Народ проти” з Наташею Влащенко на каналі “Україна 24”.

“При цьому інспектуванні був залучений представник ОБСЄ, і там безпосереднього прямого спілкування не було, було інспектування в рамках СЦКК (Спільний центр із контролю і координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування) при присутності ОБСЄ. Але, на жаль, такого інспектування не відбулося, тому що та сторона виставила нові умови, які для нас є неприйнятними”, – уточнив він.

Водночас Кравчук не вважає подію зривом Мінських домовленостей. Він повідомив, що надіслав лист координаторці ОБСЄ Гайді Ґрау із проханням якомога швидше зібрати засідання безпекової підгрупи ТКГ, щоб розглянути це питання.

5 вересня ватажок бойовиків “ДНР” Денис Пушилін висунув вимогу, щоб українські військові звільнили укріплені позиції в районі населеного пункту Шуми, оскільки їх нібито встановлено “незаконно”. За словами ватажка “ДНР”, російсько-терористичні війська збираються обстріляти ці позиції.

України 6 вересня скликала екстрене засідання тристоронньої контактної групи через погрози Пушиліна.

Командувач операції Об’єднаних сил на Донбасі генерал-лейтенант Володимир Кравченко заявив, що українські військові не порушували домовленостей у населеному пункті Шуми. Він висловив думку, що бойовики своїми звинуваченнями хочуть зірвати перемир’я.

ОБСЄ в супроводі бойовиків “ДНР” 10 вересня планувала проінспектувати позиції ЗСУ в районі селища Шуми, домовленості про таке патрулювання досягли 9 вересня на засіданні тристоронньої контактної групи. В Офісі президента України заявили, що присутність бойовиків у патрулі буде обмеженою.

10 вересня Росія і терористи “ДНР” висунули нові вимоги, яких не обговорювали під час позачергового засідання ТКГ, тому інспекція зірвалася.

Населений пункт Шуми Торецького району (недалеко від Горлівки) перейшов під повний контроль Об’єднаних сил улітку 2018 року.