Нещодавно Мінфін розповів про виконання бюджету 2014 за січень-жовтень. У звітності казначейства, поряд з колонкою «затверджено законом про держбюджет» є загадкова колонка цифр, яка називається «план на 2014 г з урахуванням внесених змін».

Згідно цій колонці план дефіциту ДЕРЖАВНОГО на 2014 рік, виявляється, становить 88 млрд грн. Законом про держбюджет на 2014 г (із змінами) граничний розмір дефіциту встановлений на рівні 68 млрд грн.

МВФ не так давно дозволив підняти обмеження дефіциту сектора загальнодержавного управління 2014 до 88 млрд грн. Сектор державного управління включає державний, місцеві бюджети, а також позабюджетні державні фонди.

У цій дискусії дефіцит НАК Нафтогаз залишається «за дужками».

Що це за дефіцит в 88 млрд грн і як він вийшов?

Законом дефіцит держбюджету встановлено на рівні 68 млрд грн. Цей показник був скоригований урядом шляхом збільшення витрат по спецфонду. Майже половина цього збільшення – субсидія місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах (11 млрд грн).

Компенсація різниці в тарифах річ необхідна, є монетизацією прихованих боргів і зобов'язань держави, є питанням, обговореним з МВФ. Збільшення іншій частині бюджетних витрат – ручне управління, яке не потребує внесення змін до держбюджету. В принципі воно передбачено Бюджетним кодексом та інструкцією Мінфіну.

Відповідно до звітності Казначейства, рівень такого ручного управління, непідконтрольного парламенту в 2014 г становить близько 3% витрат. Здається небагато. Але для більш адекватної оцінки повідомляємо, що запланована частка капітальних витрат у держбюджеті 2014 становить 3.6% ВВП.

Як буде насправді?

Насправді картина обіцяє бути дещо іншою. Очікувані обсяги недовиконання бюджету 2014 за доходами 20-30 млрд грн. Якщо виконати всі витрати згідно скоригованим планом, дефіцит бюджету виросте до 110-120 млрд грн.

Однак, швидше за все цього не буде. По-перше, треба враховувати механізми. Збільшення витрат йде по спеціальному фонду. Простими словами це означає: якщо немає спеціальних джерел фінансування, то збільшення витрат спецфонду показники дефіциту в будь-якому випадку не змінює. По-друге, уряд анонсував інші наміри. Пару днів тому, Яценюк обіцяв дефіцит бюджету на рівні 4% ВВП.

За 1 місяць до закінчення року говорити про зниження обсягів фінансування за рахунок зростання ефективності можна. Тим не менш, обрізати програми реально. Так, не варто очікувати повного виконання капітальних витрат: за 10 міс вони профінансовані на третину від річного плану. Люфт, який дає ця стаття – становить близько 20 млрд. Грн. «Підсобити» і неможливість здійснювати ряд виплат на непідконтрольних територіях Сходу країни – тут порядок близько 5 млрд грн.

Ще один улюблений резерв економії центрального уряд – недофінансування місцевих бюджетів – за 10 місяців їх план витрат на 2014 рік виконаний на 2/3. Ймовірно, не будуть профінансовані витрати і за функціями, які традиційно вважаються мало пріоритетними: екологія, культура.

 

 

новости Львов

 

за материалами: Антикор