Протягом останніх півтора місяця весь український політикум із завмиранням чекає на чергове засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Зустрічі топ-20 керівників країни останнім часом закінчується сенсаційними рішеннями.

Після введення санкцій проти Віктора Медведчука і відключення його телеканалів, Банкова, схоже, увійшла у смак. Наступною жертвою цієї вибіркової деолігархізації джерела “Апострофа” називають віденського в’язня Дмитра Фірташа.

На початку 2021 року у президента Зеленського, мабуть, остаточно зрозуміли, що жоден з вищих органів влади більше не здатен грати роль прямого провідника інтересів глави держави та його оточення.

При цьому у Володимира Зеленського згадали про ще один вкрай потужний інструмент – РНБО. Фактично консультативний орган тепер перетворюється на єдиний дієвий інструмент президента, вважає політолог Петро Олещук.

“Активізувавши роботу РНБО, Зеленський використав “меч”, який для себе викував Порошенко, щоб тримати його в резерві і в потрібний момент витягувати. Використовується санкційний механізм тому, що в умовах не надто високої міцності монобільшості він дає змогу швидко і ефективно ухвалювати довгоочікувані рішення. Ця оперативність імпонує Зеленському, до того ж в РНБО він очолює процес щодо ухвалення рішень особисто. Тому якщо буде позитивне сприйняття відповідних рішень, не виключено, що механізм РНБО буде використовуватися Банковій досить часто, не тільки в контексті антиолігархічних санкцій”, – вважає Олещук.

Саме Радбез на Банковій використовують для ухвалення рішення по популярній в суспільстві темі деолігархізації, ввівши санкції проти Віктора Медведчука і анонсувавши продовження, яке торкнеться його колег по цеху. За інформацією джерел “Апострофа”, наступним на черзі після Медведчука може стати Дмитро Фірташ, санкції проти якого можуть ввести на засіданні РНБО вже 11 березня. В оточенні олігарха вже давно перебувають в стані очікування.

“Все йшло до того, що ім’я Дмитра Васильовича згадають в минулу п’ятницю (5 березня), але санкції проти Коломойського з боку США, судячи з усього, сплутали карти”, – розповіли “Апострофу” в фірташівському “крилі” ОПЗЖ. Там відзначили, що очікують ударів по активах Фірташа в будь-який момент.

Критерії, введення санкцій проти Фірташа досить зрозумілі: їх застосовують до тих, хто порушує режим санкцій по ОРДЛО або Криму. Причому, можливо, не прямо, а через бізнес-контакти з російськими компаніями. Під цей критерій повністю підпадає Фірташ, у якого є підприємства в окупованому Криму – зокрема, “Кримський титан” з Армянську – який працює за російськими законами.

Незважаючи на те, що вплив олігарха на велику політику і зменшився порівняно з 2014 роком, він зберігає серйозні ресурси, каже “Апострофу” Віталій Кулик.

“Фірташ є олігархом, прямо пов’язаним з ОПЗЖ і Льовочкіним, а також впливає на ключових гравців української політики. Тому я не виключаю, що його компанії можуть опинитися в новому списку санкцій”, – говорить експерт.

Крім очевидного схвалення українцями “побиття” олігархів, профіт для Офісу також може полягати в нейтралізації газової монополії Фірташа, який володіє 18 газорозподільними компаніями під загальним брендом “РГК”, що дасть змогу природним способом знизити тарифи для населення. Націленість влади на перерозподіл активів “головного по газу” публічно підтверджують і в президентській політичній силі, обіцяючи переглянути підсумки великої приватизації.

Варто зазначити, що зацікавлених в персоні Фірташа і його активах вистачає не тільки в Україні, але і в США. Про те, що за океаном взялися за олігарха всерйоз стало зрозуміло ще в березні 2014 року, коли його затримали в Австрії за запитом американських слідчих. США звинуватили Фірташа в дачі хабара у розмірі 18,5 мільйонів доларів за ліцензію на розробку титанових родовищ в Індії поза конкурсом, яку він нібито збирався організувати в інтересах Boeing.

І ще один важливий момент: Фірташ явно цікавить американців ще і як носій вельми специфічної інформації, каже Ігор Петренко.

“Вже давно та широко відомо про зв’язки Фірташа з розшукуваним ФБР мафіозі Семеном Могилевичем. Фактично олігарх знає безліч секретів російського кримінального світу і їх спецслужб, які він поки не поспішає видавати. Те, що Фірташ поки ще перебуває в Австрії – явний вплив Росії. У Чикаго він би міг розповісти про чимало слабких місць Кремля, який всіляко намагається не допустити такого сценарію”, – говорить експерт.