На своїй сторінці у Фейсбук Дмитро Ярош поділився щемливим постом, в якому розповів про прощання зі своїм побратимом:

Провів Друга і Брата Сергія Ільницького…
Там — побачимося…
На тому напрямку, де Сергій загинув, вже наші побратими мінуснули з десяток окупантів…
Зараз, на честь 1-го Заступника командувача, командира загону «Південь» УДА полковника Ільницького, працюють «Паладіни», інші артисистеми, аеророзвідники та бомбери…
Ми мстимося вже, Брате!
Ти — навіки — у нашому добровольчому строю!
Честь!
Перемога буде за нами!

Також варто додати, Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило про рішення підвищити у військових званнях і представити до державних нагород трьох українських пілотів, які загинули минулого тижня на Житомирщині.

«Відповідно до наказу командувача Повітряних сил ЗС України № 661 від 28 серпня 2023 року майорам В’ячесляву Мінці та Сергію Проказіну присвоєно військове звання «підполковник» (посмертно), капітану Андрію Пільщикову присвоєно військове звання «майор» (посмертно). Військових пілотів, які трагічно загинули під час виконання бойового завдання на Житомирщині 25 серпня 2023 року, представлено до державних нагород. Вічного польоту, побратими», – йдеться в повідомленні.

Слідство вивчає три можливі версії авіакатастрофи на Житомирщині, внаслідок якої загинув льотчик Андрій Пільщиков із позивним «Джус», розповіла радниця з комунікації Державного бюро розслідувань (ДБР) Тетяна Сап’ян в ефірі телемарафону.

За її словами, ДБР розслідуватиме всі деталі авіакатастрофи та обіцяє провести ретельну перевірку для того, аби встановити всі причини трагедії.

Радниця з комунікації відомства також уточнила, що до розслідування залучать фахівців з Генерального штабу ЗСУ і командування Повітряних сил.

«Щодо можливих версій. Ви зазначали, що передня кваліфікація – це порушення правил польотів або підготовка до них. І за це дійсно є в Кримінальному кодексі покарання. Але також наразі слідством будуть розглядатися версії такі як: технічна несправність літаків, помилка пілотів, і третя версія – порушення при організації здійснення польотів», – сказала вона.

Сап’ян додала, що для того, аби довести одну з версій, потрібно провести чимало експертиз, які не робляться за один день. Сюди входять і судово-медичні експертизи, і експертизи з дешифрації чорних скриньок.