У середу, 13 жовтня, під час свого брифінгу міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розповів про те, що розмови про можливу зустріч президентів Путіна і Зеленського продовжуються. Однак немає жодних конкретних заяв про готовність Кремля до такої зустрічі. На вищому політичному рівні росіяни перемовин двох держав фактично уникають.

“Я кожен день отримую якісь новини з РФ, де посадові особи коментують перспективи зустрічі Зеленського з Путіним. З одного боку – уникають, з іншого – не можуть припинити про неї говорити. Наразі ми очікуємо чіткої відповіді від Росії”, – зазначив Кулеба.

За його словами, перемовини Зеленського і Путіна можуть відбутися як в нормандському, так і в рамках іншого формату.

“Вона (зустріч, – ред.) може відбутися в рамках нормандського формату або в іншому”, – підкреслив Дмитро Кулеба.

Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба казав, що президент Зеленський готовий до зустрічі з Путіним за умови, якщо на перемовинах будуть підійматися питання повернення Україні окупованих Росією територій. Однак перспективи зустрічі залежать від позиції Кремля, адже Москва до такого діалогу не готова

Кулеба уточнював, що Зеленський має намір вести перемовини з Путіним з позиції сили. Головною метою Києва буде припинення російсько-української війни на Донбасі і деокупація ОРДЛО з Кримом.

Своєю чергою 23 вересня спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що зустріч Путіна і Зеленського,”безумовно”, відбудеться. Однак для її проведення Київ і Москва повинні узгодити перемовний порядок денний зустрічі лідерів двох держав.

12 жовтня Пєсков сказав, що перемовний порядок денний на зустріч Путіна і Зеленського відрізнятиметься від діалогу в рамках нормандського формату. За його словами, у форматі нормандської четвірки обговорюється тільки комплекс заходів в рамках Мінських угод щодо Донбасу.

Водночас в уряді Німеччини заявили, що скоро може відбутися зустріч у нормандському форматі. Напередодні у режимі відеоконференції це питання порушили лідери України, Франції та Німеччини під час переговорів.
У Німеччині не уточнили, коли саме відбудеться зустріч, але уточнили, що станеться це “найближчим часом”.

Мова йде про зустріч на рівні міністрів закордонних справ України, Росії, Франції та Німеччини. Як раніше зазначили у Кремлі, вже після зустрічі очільників МЗС, можна буде побачити “обриси майбутнього нормандського саміту”.

Своєю чергою політичний аналітик Марія Кучеренко в блозі Главреду попереджає Україну про те, що такий формат не є чимось поганим – це, безумовно, краще і більш предметно в задоволенні гуманітарних зобов’язань РФ і в порядку денному, який може озвучувати в цьому контексті Україна.

Це набагато вигідніше для нас, ніж обговорювати невиконання домовленостей у Парижі в рамках ТКГ, де Росія всіляко апелює до НЗФ, які там знаходяться в якості “присутнього елемента”.
Тим не менш, у разі нормандського формату Росія втрачає можливість саджання України за стіл безпосередньо з представниками ОРДЛО.

Очікувати зустрічі на рівні глав не варто. Більше того, вона на даний момент не потрібна, тому що згода Росії на таку зустріч означатиме, що попередньо досягнуті якісь домовленості, вірніше, РФ дані якісь обіцянки, які нічого хорошого Україні не несуть.

З досвіду 2019 року ми просто візьмемо на себе якісь зобов’язання, а Росія свою частину зобов’язань проігнорує.